A A A

“Ümmetin maslahatına olan gerçeklere göre hareket edilmelidir”

Eklenme : 2016-12-16 17:19

İZMİR - İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından, Halep’te yaşanan zulme dikkat çekmek için basın açıklaması düzenlendi.

“Ümmetin maslahatına olan gerçeklere göre hareket edilmelidir”

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından, Halep'te yaşanan zulme dikkat çekmek için Konak Meydanı'nda basın açıklaması düzenlenerek, yapılan katliamlar lanetlendi. Cuma namazı çıkışı, Konak Meydanı'nda toplanan öğrenciler tekbir getirerek, Suriye başta olmak üzere İslam beldelerinde yaşanan katliamlara tepki gösterdi.

Gurup adına basın açıklamasını okuyan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrenci Temsilcisi Abdürrahim Aksu, Suriye başta olmak üzere İslam ülkelerinde yaşanan katliamların sebebi, düşmanın güçlü olmasından değil, Müslümanların ümmet bilincini kaybederek, bölünüp parçalanmasında kaynaklandığını belirtti.

"Ümmet bilincini yitirdiğimiz, birbirimizi ötekileştirdiğimiz ve dahası düşman belleyip savaşlara girdiğimiz bir süreçten geçiyoruz." diyen Aksu, şunları söyledi: "İslam coğrafyasının yerle yeksan edildiği, zalimlerin hüküm sürdüğü, kâfirlerin ektikleri fitne tohumlarının hasadını topladığı bir zamanda yaşıyoruz. Vücudumuzu parçalara ayıran, çocuklarımızı, gelecek nesillerimizi toprağa gömen, kadınlarımızı dul, bizleri güçsüz, zayıf ve çaresiz bırakan fitnenin nelere mal olduğu artık görülmelidir."

ölüm yağdıran uçakların katlettiği çocukların görmezden gelindiğini belirten Aksu, 6 yıldır Suriye'de yaşanan katliamlar nedeniyle milyonlarca Müslümanın mülteci durumuna düştüğünü hatırlatarak, açıklamasına şöyle devam etti:

"Akdeniz'in, Ege'nin yuttuğu bedenlerin diriltmediği ölü vicdanlar Halep'i gördükten sonra artık dirilmeyecek mi? Halep'te her gün Müslümanlar bombardımanlar da katledilirken, ölüm yağdıran uçakların katlettiği çocuklar neden görünmüyor? Çığlıkları neden duyulmuyor? Son iki haftada Halep'te yaklaşık 800 Müslüman katledildi. 2 bin 500 den fazla yaralı var ve bunların tedavi edileceği bira hastane dahi ayakta kalmadım. Diğer taraftan açlık ve susuzluk hakim. Böyle bir zulüm nasıl görmezden gelinir. İslam ülkeleri, ümmetin maslahatına paralel olan gerçeklere göre hareket etmelidir. Mazlum ve Mustazafların kanı üzerinde bina edilen her ne varsa, hangi hedefe doğru yol alınıyorsa, muhakkak ki bunun akıbeti hayır değildir. Artı İslam ülkeleri sorumluluğunun bilincinde olmalı ve akan kanın durması için etkin adımlar atmalıdır."

Emperyalist devletlerin politikalarına paralel değil, ümmetin maslahatına paralel olan gerçeklere göre hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, Müslümanların yaşanan zulme daha fazla suskun kalmamaları gerektiğini kaydetti.

Aksu, "Bugün Suriye üzerinde ekilen acılarla İslam ümmetinin geleceğinin dinamitlenmeye çalışıldığı görülmelidir. Biz İzmir Üniversitesi gençliği olarak, bu acılara, gözyaşlarına, alışmayacağız. Müslüman kardeşimizin çektiği acıyı paylaşacak ve dertlerine derman olabilmek için var gücümüzle kardeşlerimizin yanında olacağız. Mart 2011'de başlayan Suriye Savaşı'nda çatışmalar devam ederken, mabetler, meskenler, işyerleri, okullar ve hastaneler yerle bir olmaktan, şehirlerin altyapıları çökmekten, tarihin izleri silinerek, şehirler tanınmaz hale gelmektedir. Diğer taraftan milyonlarca insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış, başkalarının vicdanına, tüm dünyanın gözü önünde çaresizliğe terkedilmişlerdir. Bütün bu yıkımın, zararın yanı sıra hepimizin canını yakan uykularını kaçıran masum sivillerin ve özelliklere çocukların ölüyor oluşudur." ifadesini kullandı. (Şükrü Tontaş - İLKAH)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Samsat-Bozova feribot seferi projesi hâlâ uygulamaya konmadı

Samsat-Bozova feribot seferi projesi hâlâ uygulamaya konmadı

2017-08-18 15:33:32

Şanlıurfa ile Adıyaman arasında inanç turizmini geliştirmek amacıyla hazırlanan milyon TL'lik Samsat-Bozova feribot seferi projesi bir türlü uygulamaya konmadı.

Müslüman hayatını namazla anlamlandırmalı

Müslüman hayatını namazla anlamlandırmalı

2017-08-18 15:33:14

Kur’an Nesli Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan İttihad'ul Ulema üyesi Nihat Tay, Müslümanın, hayatını namazla anlamlandırması gerektiğini söyledi.

Minikler namaz için yürüdü

Minikler namaz için yürüdü

2017-08-18 15:25:21

Diyarbakır’da minikler, namaz ve ibadet farkındalığı için salavatlarla yürüyüş yaptı.

TÜM HABERLER

5’inci kattan düşen çocuk hayatını kaybetti

Elazığ’da bir apartmanın 5’inci katından düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Köylerinin pirinç bölgesi ilan edilmesini istiyorlar

Batman’da pirinç ekimiyle uğraşan Akyar köyü çiftçileri, köylerinin pirinç bölgesi ilan edilip destek verilmesini istiyorlar.

Hakkari’de 36 yıldır arıcılık yapan kişi ölü olarak bulundu

Hakkari’nin Pınarca köyünde 36 yıldır arıcılık yapan Ordu'lu Ramazan Köksal ölü olarak bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün'e gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos'ta Ürdün'e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

PTT 2 bin 500 eleman alacak

PTT, bünyesinde çalıştırmak üzere 2 bin 500 eleman alacağını duyurdu.
TÜM HABERLER