https://ilkha.com/files/news/thumb/“Halep'e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü’ne ulaştı

Halep’teki katliamın durması ve insani yardım koridorunun açılması için “Halep’e Yol Açın” sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü Sınır Kapısına büyük bir yardım konvoyu ulaştırıldı.

İHH verilerine göre "Halep'e Yol Açın" konvoyuna, Türkiye'nin 81 ilinden 50 binin üzerinde kişi 5 bin araçla destek verdi. 15 günden beri devam eden yardım toplama kampanyası kapsamında bin 500 yardım tırı Cilvegözü Sınır Kapısı'na ulaştı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nın organize ettiği "Halep'e Yol Açın" konvoyu ve yürüyüşüne büyük katılım oldu.

İstanbul'dan yola çıkan ve sırası ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Ankara, Konya ve Adana'dan geçerek Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaşan "Halep'e Yol Açın" konvoyu Cilvegözü Sınır Kapısına ulaştı.

Burada, düzenlenen Halep mitingine katılan konvoy üyeleri sık sık tekbirler getirerek; "Halep'e giden yollar açılsın!", "Katil Rusya, Suriye'den defol!", "Zulme karşı omuz omuza!", "Katil Esed, Suriye'den defol!", "Zulme karşı omuz omuza!" sloganları attı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan mitingde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, şunları söyledi:

"Çarşamba günü yola çıktığımızdan bu yana dünyanın gündemi Halep'e döndü. Sizlerin çağrısı, dünyadan karşılık buldu. Allah razı olsun arabuluculuğu Türkiye yaptı. Ayağa kalktınız, buraya kadar geldiniz sizlere de teşekkür ediyoruz. Ama ben bütün Türkiye'yi buraya çağırıyorum, bütün İslam ülkelerini buraya çağırıyorum. Uçaklarla gelin, arabalarla gelin! Suriyeli kardeşlerimizin kanı bu kadar mı ucuz? Dünyadan bir farkınız olsun, lütfen yola çıkın ve buraya gelin. Bırakın lüks salonlarda yemekler yiyip lüks otellerde konaklamayı!"

Yıldırım, "Kardeşleriniz orada bombalar altında kalırken, eve dönmek yok! Halepliler oradan kurtulana kadar buradan ayrılmak yok! Kardeşlerime sesleniyorum, hepiniz bir muhabir gibi çalışacak ve sosyal medya hesaplarınızdan tüm insanlığı buraya davet edeceksiniz. Şimdi sizleri, zorluğu yaşayasınız diye sefere çıkardık. Şimdi anlayacağız, duş alamamak, soğukta yatmak demek ne demek. 6 yıldır Suriyeliler bu hayatı yaşıyorlar. Şu anda Türkiye'nin her yanında yardımlar toplanıyor. Marketlerdeki tüm malzemeler satın alınıyor, yardım olarak Halep'e ulaştırılıyor. Tüm vicdan sahibi derneklerimize sesleniyorum, Halep'e yardım edin." dedi.

"İnşallah en kısa zamanda siviller güvenli bölgeye tahliye edilecek." diyerek konuşmasına devam eden Yıldırım, şunları ifade etti:

Sizler buraya bizlerin çağrısı üzerine geldiniz, bizler de insani diplomasi çalışması yapıyoruz. Şu anda anlaşmalar yapılıyor, bizler de arabuluculuk yapıyoruz. Bu süreçte tıkandığımız yerler oluyor, o yüzden sizler baskı yapmak için burada kalacaksınız ve tahliyeler olmazsa ‘Halep'e yürürüz!' mesajını vereceksiniz. İçerideki duruma göre sizleri yönlendireceğiz. İnsan hayatını düşünerek buraya geldiniz, Tek başınıza hareket ederseniz bir cana sebep olabilirsiniz. önceki filolardaki gibi koordineli olacağız. Mitingden sonra bir müddet yürüyeceğiz. Halep'e de sıra gelecek. Şimdi sadece sınıra kadar yürüyeceğiz. Eğer anlaşmaya uymazlarsa tüm dünya ne yapacağımızı görecek. Ne Beşiktaş'ı unuturuz, ne Kayseri'yi ne de Halep'i. Gerekirse her şeyimizi ortaya koyar, her yerde yürürüz. Şimdi hepiniz ellerini havaya kaldırsın. Bir yemin edeceğiz. Bütün dünya görsün bu yemini: Düşmanım bana ne yapabilir ki? Ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!

Sınır kapısına kurulan sahnede yapılan duanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi, burada tahliyeler gerçekleşene kadar nöbet tutacak. (M. Salih Keskin - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler