Kömür ararken gaz bulundu

Muş'un Yaygın Beldesi çevresinde Kömür madeni araması yapan Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri, metan gazına rastladı.

Yaklaşık 6 aydan beri Muş'un Yaygın Beldesi yakınlarında, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ekipleri tarafından yapılan kömür arama sondaj çalışması sırasında metan gazı bulundu. İşçiler, Sondaj kuyusundan çıkan gazı, yemek yapma ve ısınmada kullanıyor.

Sondaj çalışmaları esnasında 260 metre derinliğe çakılan sondaj borusundan, çamurla birlikte yer yüzüne bir anda gaz çıktı. Yaklaşık 15 metre havaya fışkıran gaz, borunun temizlenmesiyle daha da arttı. Durum karşısında hayrete düşen işçiler yıllardan beri bu işi yaptıklarını ve ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylediler.

Kömür ararken gazı bulan MTA çalışanları, metan gazını ihtiyaçları için kontrollü bir şekilde kullanmaya başladı. Güvenlik için borunun üzerine bir vana takan işçiler, vananın takılmasının ardından, bulundukları çadıra bir hortum çekerek, yer altından çıkan gazı hem ısınmada, hem de yemek yapmada kullanıyorlar. Soğuk kış ve yoğun kar altında sonu gelmeyen bir ısınma kaynağı ile karşılaşan işçiler, gazın yeterince faydalanıyor.

Çıkan Metan Gazı ile ilgili ileriki aşamalarda nasıl bir işlemin yapılacağı hakkında bilgi verilmedi. (M. Şirin Çağlayan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler