“Herkesi sonraki duruşmalara daha yakın ilgi göstermeye davet ediyorum”

Ankara’da bugün görülen Yasin Börü davasına katılan mağdur avukatlarından Gülden Sönmez, yapılan vahşetle insanlık vicdanının yaralandığını ve herkesi sonraki duruşmalara daha yakın bir ilgi göstermek üzere davet ettiğini söyledi.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te PKK'liler tarafından Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün canavarca hisle katledilmelerine ilişkin 21'i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın 11'inci duruşması Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Davanın başladığı günden bu güne kadar hiç aksatmadan duruşmalara katılan hukukçulardan İHH Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülden Sönmez, mahkeme sonrası yaptığı açıklamada yapılan vahşetle insanlık vicdanının yaralandığını söyledi.

Davanın daha soruşturma aşamasında bir sürü talihsizliği olduğunu belirten mağdur avukatlarından Sönmez, "Daha önceki soruşturma aşamasında gerek emniyet mensuplarının gerekse Diyarbakır'da savcılığın soruşturmayı titizlikle yürütmemesi, birçok şeyin eksik bırakılması, hatta bazı hususların karartılması gibi bir takım usulsüzlüklere muhatap olan bir dosya. Oldukça da geç açılmış ve eksik başlamış bir dosya. Ve Diyarbakır'da değil Ankara'da yürütülüyor."dedi.

Bu davanın duruşmalarında çok farklı tutumlarla karşılaştıklarını dile getiren Sönmez, "Yargılamaların gidişatıyla da ilgili memnuniyetsizliklerimizi dile getirdik. Hatta bir duruşmada bütün katılan avukatlar mağdur vekili olarak duruşma salonunu da terk ettik. Son duruşmalar da biraz daha iş ciddiyetle daha titizlikle takip edilir bir hal aldı. Zira bugün de gördüğünüz gibi insanlar geliyor ve davanın peşini bırakmıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Toplum bu davayı vicdani bir mesele olarak sıkı bir şekilde takip ediyor"

Davanın sadece avukatların değil medyanın, siyasilerin ve toplumun takip ettiği bir dosya olduğunu belirten Sönmez, "İnsanlık vicdanı yaralandı. İşlenen suçların gerek vahameti, gerek vahşeti ve gerekse o çocuklara olan borcumuzdan dolayı bütün toplum aslında bu davayı vicdani bir mesele olarak sıkı bir şekilde takip ediyor. "diye konuştu.

Azmettiricilerin yargılanması için talepler devam edecek

Yargının gereğini biran önce yapmasını ve davayı sonuçlandırmasını umduklarını dile getiren Sönmez, "En azından tahliye olmaması da maktullerin, şehitlerin yakınlarını sevindiriyor. Biliyorsunuz başlangıçta çok bariz bir şekilde dahli olduğu bilinen isimler bile tahliye edildi. Umarız tez zamanda eksiklikler tamamlanır. Hak ettikleri cezayı bulurlar. Şehit yakınları ve avukatlar olarak azmettiricilerin de bu dosyada yargılanmaları ve ceza almaları için birçok talepte bulunulmuştu. Görünen o ki şu aşamada en azından çok mümkün gözükmüyor. Mahkemenin tavrından bunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu konuda ki talepler devam edecek."şeklinde konuştu.

" Herkes büyük bir sabırsızlıkla bu sonucu görmek istiyor"

Vicdanlı insanların bu işin peşini bırakmaması durumunda, suçluların hak ettikleri cezayı çekeceklerini belirten Sönmez, " Herkes büyük bir sabırsızlıkla bu sonucu görmek istiyor. Ve şunu da söyleyelim eğer yargılamalar ciddiyetle yapılmazsa bu tür suçlar hak ettikleri cezayı bulmazsa şiddet o zaman bütün sokaklarımızda kol gezecek."ifadelerini kullandı.

"2 veya 3 duruşma sonra karar aşamasına gelinebilir"

Davanın 2 veya 3 duruşma sonra karar aşamasına geleceğine kanaat ettiklerini söyleyen Sönmez, "Olağanüstü bir durum olmazsa şu anki gidişat onu gösteriyor. Ama en önemli aşama bundan sonraki aşama. Yani esas hakkındaki mütalaalarımızın verileceği, savunmaların verileceği her şeyin bütün yönleriyle ortaya konulacağı bir konuma geliyor." şeklinde konuştu.

"Bundan sonraki duruşmalar başlangıçtaki duruşmalar kadar önemli"

Davanın takipçilerine bir çağrıda bulunan Sönmez, "Ben de sizin vesilenizle çağrı yapmış olayım, bundan sonraki duruşmalar başlangıçtaki duruşmalar kadar önemli duruşmalardır. Takipçi ısrarlı, tavırlı, inatçı bir şekilde vicdandan, adaletten yana tavır koyması lazım. Ben herkesi sonraki duruşmalara daha yakın bir ilgi göstermek üzere davet etmek istiyorum vesilenizle. Tahmin ediyorum karara çok yaklaştık." şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı. (Zeki Aras –İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler