Gaziantep’te daha önce iki kardeşini böbrek yetmezliğinden dolayı kaybeden bir kadın, böbrek hastası olan üçüncü bir kardeşini de kaybetmemek için böbreğini verdi.

Gaziantep'te daha önce iki kardeşi böbrek yetmezliğinden dolayı hayatını kaybeden Hülya Bastık (40), kardeşi Bülent Kurtlar'a (23) böbreğini vererek yeniden hayata "merhaba" demesine vesile oldu.

Daha önce iki kardeşini böbrek yetmezliğinden kaybeden Bülent Kurtlar (23), 6 yıl önce kansızlık ve halsizlik nedeniyle başvurduğu hastanede doğuştan böbreklerinin gelişmediği belirlenince diyaliz tedavisi görmeye başladı.

Kurtlar ailesi, bu hastalıktan bir evlatlarını daha kaybetmek istemediği için ellerinden geleni yaptı. 2012 yılında babası ve ağabeyi Kurtlar'a böbreğini vermek istediler ancak, dokuları uymasına rağmen, diğer sağlık sorunları nedeniyle kez doktorlar böbrek nakline izin vermedi.

Kardeşinin bu durumuna üzülen abla Hülya Bastık, özel bir hastaneye giderek kardeşine böbreğinin birini vermek istediğini iletti. Yapılan tahlillerin ardından nakil yapılabileceğine karar veren doktorlar, gerçekleştirdikleri ameliyatla Bastık'ın böbreğini kardeşi Kurtlar'a naklettiler.

Ablasının verdiği böbrekle sağlığına kavuşan Bülent Kurtlar, "Ailem, böbrek yetmezliği nedeniyle çok büyük acılar yaşadı. Annem 65 yaşında ve 14 yıldır da diyalize giriyor. 8 kardeştik. Ben iki kardeşimi bu rahatsızlıktan kaybedince, ailem benim için seferber oldu."dedi.

Diyalize girmenin çok zorlu bir süreç olduğunu, hiçbir şeyi istediği gibi yiyip, içemediğini, şehir dışına çıkmak istese, öncelikle gideceği yerde diyaliz merkezi olup olmadığını araştırdığını anlatan Kurtlar, şunları söyledi:

Daha önce aile bireylerim böbreklerini vermek istediğinde, sağlık sorunlarının çıkmasıyla büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Bu kez de aynı şeyleri yaşamamak için, ablamın da bu konuyu açmasını dahi istemedim. Ama dokular uydu ve bir sorun çıkmadı. Ablama çok teşekkür ediyorum. Bunun mutluluğu hiçbir kelime ile anlatılamaz. Çünkü bunun için kelimeler yoktur. Artık hayatımı rahatça planlayacağım için çok mutluyum.

Ev hanımı ve 3 çocuk annesi olan abla Hülya Bastık ise, "Kaybettiğimiz kardeşlerimin ardından bir kardeşimin daha hayatını kaybetmesine dayanamazdık. Bu kez de ben şansımı denemek istedim. Kardeşimin kaderinin değişmesi için elimden geleni yaptım."diyerek mutluluğunu paylaştı.

önce kimseye haber vermediklerini, sonuçlar olumlu çıkınca hastaneye geldiklerini ifade eden Bastık, "Organ Nakil Merkezi'nde doktorlarımız Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ve Doç. Dr. Selman Ünverdi ile Organ Nakil Merkezi'nin çalışkan ve fedakar personelinden çok memnun kaldık, hepsine çok teşekkür ederiz. Her şey yolunda gitti. Ben ve kardeşim çok iyiyiz, sağlıklıyız. Keşke böyle bir merkez daha önce açılmış olsaydı da diğer kardeşlerimi de kaybetmeseydik. Allah bütün hastalara şifa versin. Umarım annemiz de bir an önce nakil olarak sağlığına kavuşur." temennisinde bulundu."diye konuştu.

Kardeşine böbreğini vermek isteyen ama rahatsızlığı dolayısıyla doktorların izin vermediği ağabey Hasan Kurtlar (39) ise şunları kaydetti:

Kardeşim gibi rahatsız olup, organ nakli için bekleyen çok kişi var. Diyalize bağlı olarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bu bir yerde vicdan meselesi ve insanların bu konuda daha hassasiyet göstermesini istiyoruz. Biz daha önce iki kez bu acıyı yaşadık. Allah bundan sonra ne bize, ne de bir başkasına yaşatmasın.

Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Selman Ünverdi de yaptıkları işin en güzel taraflarından birisinin, yoğun çabalar sonucu, bir insanın hayata yeniden tutunduğunda, yüzünde gördükleri mutluluk ve sözcüklerle anlatılamayan teşekkür ifadesi olduğuna vurgu yaptılar. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler