Çözüm süreci Batman’da yatırımları arttırdı

BATSO Başkanı A.Kadir Demir, çözüm süreci ile Batman’da yatırımların hızla arttığını belirtti.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Başkanı A.Kadir Demir, kentte 2011 yılında 52 milyon dolar olan ihracatın, çözüm süreci ile birlikte 2013 yılında 92 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

Batman Organize Sanayi Bölgesinde dördüncü etabın da devreye geçirildiğini aktaran Demir, "Şuanda dördüncü etabımızda dolmuş bulunmaktadır. Burada 11 firmaya yer verdik ve şuanda 130 tane yatırımcımız Batman'da tesis ve fabrika kurmak için sırada bekliyor. Dışarıdan gelen yatırımcımız da var. Türkiye'de çok bilinen kendi patenti ile üretim yapan çok ciddi firmalarımız var. Çözüm sürecinden önce Batman'ın durumuna bakmak gerekiyor. Batman'da Ticaret ve Sanayi Odası, 1991 yılında Organize Sanayi Bölgesini kuruyor. 1991 yılından önce Batman'a baktığımızda tek un fabrikamız mevcuttu. Organize Sanayi Bölgesinde 1991 yılından bir buçuk yıl öncesine kadar, yani barış sürecine kadar toplamda 78 tane fabrikaya yer veriyorduk. Barış sürecinden sonra dördüncü etabı Batman Organize Sanayi Bölgesinde devreye geçirdik." dedi.

Batman'da tesis ve fabrika kurmak için 130 yatırımcının sırada beklediğini vurgulayan Demir, "Dışarıdan gelen yatırımcımız da var. Türkiye'de çok bilinen kendi patenti ile üretim yapan çok ciddi firmalarımız var. Allah izin verirse tekrar bir iplik fabrikasının Batman için yer tahsisini yapmaktayız ve bir tane iplik fabrikamız kurulacak. Elbette bunlar çözüm sürecinin getirileridir. 78 fabrika varken son bir buçuk yıl içinde fabrika sayımız 140-150'leri bulduysa tabi ki bunlar çözüm sürecinin getirileridir." şeklinde konuştu.

Demir, 2011 yılında Batman'da 52 milyon dolar tutarında ihracat yapıldığını, bunun 2012 yılında 83 milyon dolar olduğunu çözüm sürecinden sonra 2013 yılında ise 92 milyon dolar tutarında ihracat yapıldığını kaydetti. (M.Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler