Başbakan Binali Yıldırım mevkidaşı Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile yaptığı ve yaklaşık bir saat süren görüşmenin gündemini, Başika Kampı’nın boşaltılması ve Sincar'ın PKK unsurlarından temizlenmesi oluşturdu.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'ta bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmesinin gündemini, Başika Kampı'nın boşaltılması ve Sincar'ın PKK unsurlarından temizlenmesi oluşturdu.

Görüşmenin ardından yayınlanan ortak bildiride, iki tarafın topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini deklare ettiler.

İki ülkeden ortak bildiri

İki lider görüşme sonrası Türkiye-Irak 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Türkiye-Irak 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından yayımlanan ortak bildiride, "İki taraf, topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. İki taraf, Uluslararası Koalisyon'un DEAŞ'a karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini vurguladı." ifadeleri yer aldı.

Bildiride, Irak ve Türkiye'nin, aralarındaki ticari ve ekonomik işbirliği düzeyinin artırılmasının, terörden zarar gören bölgelerin yeniden inşasının ve iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesinin önemine değinildi.

Tarafların, Dicle ile Fırat Nehirlerine ait suların yönetimi ve ortak su projelerinde işbirliğinin artırılması üzerinde anlaştığı belirtildi.

Taraflar, iki ülke halkları arasındaki kültürel ve sosyal bağların kuvvetlendirilmesi, iki ülke vatandaşlarının kaynaşmalarına imkan sağlanması için kültür ve turizm alanında kapsamlı bir atılım yapılmasının gerekliliğinin altı çizildi.

Bildiride ayrıca Türkiye ve Irak'ın, ortak stratejik vizyon temelinde çıkarları ve sınamaları belirleyerek, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için birlikte çalışmak, ayrıca mezhebi ve etnik kutuplaşma dahil bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden tüm faktörleri bertaraf etmek üzerinde mutabık kaldığı ifade edildi.

İki ülke, Başika Kampı'nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı. Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı. Türk tarafı da Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.

Başbakan Binali Yıldırım ve mevkidaşı Irak Başbakanı İbadi ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Başbakan Yıldırım bir gazetecinin Başika Kampı'nı kast ederek, "Türk askeri Irak'ı ne zaman terk edecek" sorusunu yanıtlarken, Başika Kampın'nın ihtiyaçtan doğduğunu belirterek, " Başika meselesini de içeride konuştuk. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız. İşler yoluna girdiğinde gereken ne ise o da yapılacak. Başika'nın nasıl başladığını anlattık. DEAŞ ile mücadelede oradaki unsurlarımız önemli bir vazife ifa ettiler. Oradaki varlığımız bizatihi DAEŞ ile kendisi mücadele etti. İşler yoluna girdiğinde gereken ne ise o da yapılacak." yanıtını verdi.

Sincar'ın en büyük tehdidi Türkiye'ye oluşturduğunu kaydeden Yıldırım, Irak merkezi güçleri ve peşmergenin Sincar'ın terörden temizlenmesi için gerekli çalışmaları yapacağını belirtti.

Başbakan Yıldırım basın toplantısında özetle şu açıklamalarda bulundu:

Irak'ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak'ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz.

Bundan sonraki bütün enerji ve gücümüzü Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ekonomik olarak yatırım olarak her iki ülkenin kalkınması şeklinde çalışmaya hazırız. Eğitim alanında bugün bir işbirliği anlaşması imzalayacağız.

Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincar'ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak. Bizim için terör nereden gelirse gelsin aynıdır.

Dolayısıyla Sincar birinci derecede en büyük tehdidi bize oluşturmaktadır ve tehdidin bertaraf edilmesi konusunda Sayın Başbakan'ın hassasiyetleri için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda da gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Sadece Sincar değil bütün Irak topraklarından ülkemize yönelen terör faaliyetlerine karşı işbirliğini sürdüreceğiz.

(Irak Başbakanı İbadi'ye hitaben) Geçtiğimiz günlerde yaptığınız 'PKK'nın Irak toprakları üzerinden Türkiye'ye zarar vermesine izin vermeyeceğiz.' şeklindeki açıklamanız bizim için çok önemli. Bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Bu da teröre karşı beraber, birlikte neler yapabileceğimizi en iyi şekilde gösteriyor.

Bundan sonraki bütün enerji ve gücümüzü Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ekonomik olarak yatırım olarak her iki ülkenin kalkınması şeklinde çalışmaya hazırız. Eğitim alanında bugün bir işbirliği anlaşması imzalayacağız.

Başbakan Yıldırım'ın ikinci durağı Erbil

Başbakan Yıldırım, Bağdat'a Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi'yle görüştükten sonra Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Başbakan Yıldırım'ın Irak ziyaretinin ikinci durağı olan Erbil'deki temaslarında, PKK'nın Sincar'daki varlığı ele alınacağı belirtildi.

Irak ziyaretinde Başbakan Yıldırım'a Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'den oluşan heyet eşlik ediyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler