Cezaevinde 17 yıldır tutuklu bulunan hasta mahkûm Şeyhmus Alpsoy’un durumunun ağırlaştığına dikkat çeken HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Alpsoy'un yaşadığı mağduriyetin kamuoyu ve STK'larca gündemde tutulması gerektiğini belirtti.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, Tekirdağ 2 Nolu F-Tipi Cezaevinde kalan Şeyhmus Alpsoy'un durumunun ağırlaştığına dikkat çekerek Alpsoy'un yaşadığı mağduriyetin kamuoyu ve STK'larca gündemde tutulması gerektiğini belirtti.

İnsan Hakları Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Karadağ, HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret ederek HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz ve diğer partili yetkililer ile bir araya geldi.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Yılmaz, İslami kimliğinden dolayı 2000 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan hasta mahkûm Şeyhmus Alpsoy'un durumunun cezaevi yönetiminin ihmali sonucu arttığına dikkat çekti.

Daha önce de cezaevinde bulunan Hüseyin Akbalık'ın, ihmal sonucu cezaevinde kanser hastalığına yakalandığını ve tahliye edildikten birkaç ay sonra vefat ettiğini hatırlatan Yılmaz, hasta mahkumların durumunun devamlı gündemde tutulmamışı gerektiğini ifade etti.

Hasta mahkûm Alpsoy'un durumuna değinen Yılmaz, "Maalesef acil bir durumda ameliyata alınmış. Bunun gündeme gelmesi gerekir. Kamuoyunun da bu noktada sahip çıkması lazım. Süreç hızlandırılıp adli tıptan rapor alınabilir. Bu da insan hakları kuruluşlarının desteği olursa daha çabuk sonuç alınır." dedi.

"İslami kesimleri tasfiye eden hâkim ve savcılar cezaevlerinde"

28 Şubat sürecinde Müslümanların ve İslami kesimlerin mağdur edildiğini belirten Yılmaz konuşmasının devamında şunları söyledi: "Keyfi uygulamalarla ve hukuk dışı yöntemlerle cezalandırdılar. 20 yıldır cezaevinde olan insanlar var. O dönemde İslami kesimleri mağdur edenlerin içerisinde şu an FETö olarak tanınan, bilenen veya isimlendirilen bir yapı başrol oynuyordu Ergenekon'la beraber. Bu cezayı veren, yargılamayı yapan, kendilerine alan açmak için diğer İslami kesimleri tasfiye eden, hâkim ve savcılar cezaevlerinde. Onların yargıladıkları ve ceza verdikleri de ceza evlerinde. Cezayı veren yanlış bir yargıyla, keyfi bir uygulamayla, tarafgirane bir şekilde zarar vermişse telafi etmek, hükümet ve iktidarın işidir. Hükümet, telafi etmediği gibi FETö bahanesiyle cezaevlerinde bulunanların mevcut haklarını gasp etmek gibi bir durum, bir yola girmiş."

Yaptıkları ziyaretin bir anlamda iade-i ziyaret olduğunu söyleyen İnsan Hakları Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Karadağ, Yılmaz'a teşekkür etti.

HÜDA PAR Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Başkanlığı, FETö/PDY'nin mağdur ettiği kişi ve kurumlar üzerine hazırladığı raporu incelediklerini belirten Karadağ, hasta mahkum Şeyhmus Alpsoy'un durumundan da haberdar olduklarını söyledi.

Alpsoy'un dosyasını da incelediğini aktaran Karadağ, "FETö mağduru olan ve cezaevinde 17 yıldır hüküm giymiş o kardeşimizin dosyasını doğrudan inceledik. Dosyasındaki veriler bulgular, ceza olarak ağırlaştırılması gereken bir durum değildir. Bu ceza Türkiye'de çok nadir insanlara veriliyor. Dosyasında pek bir şey yok. Şu anki bir mahkeme bakarsa örgüt üyeliğinden 5 yıl gibi bir ceza verebilir. Daha sonra ortaya çıktı ki bu FETö hâkimlerin verdiği bir karar. Hasta olduğu ve insani bir dramın olduğu ortadadır." diye konuştu. (Emrah Deniz, M. Sıddık Bilge- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler