Bir tütün ürünü olan nargileyle sigara gibi mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı, bu konuda toplumun bilinçlendirilmesinin yanında yasaların da uygulanması gerektiğini söyledi.

Yeşilay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Muharrem Çelik, toplumda sosyal bir statü olarak algılanan ve yeterince mücadele edilmeyen nargilenin zararlarını anlatarak uyarılarda bulundu.

Nargile ile mücadelenin yeterli olmadığını ifade eden Çelik, şehrin birçok yerinde toplu mekânlar kapsamına giren kafelerde nargilenin topluca kullanıldığına dikkat çekti.

Tütün mamulleriyle mücadeleye yönelik çıkarılan yasa gereği toplu yerlerde sigara içenlere cezai müeyyide uygulanmaya başladığını belirten Çelik, yürürlüğe giren yasağın özellikle toplu taşıma araçları başta olmak üzere birçok yerde uygulandığını ve başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

Şehrin birçok yerinde toplu mekânlar kapsamına giren kafelerde nargilenin topluca kullanıldığına dikkat çeken Çelik, şunları ifade etti:

Nargilenin sigaradan daha tehlikeli olduğunu, daha kalıcı hastalıklar ortaya çıkaracağını söylüyoruz. Nasıl ki biz yemek kaşığımızı, su bardağımızı başkasıyla paylaşmıyoruz. İçtiğimiz çayı herkesle yudum yudum içmiyorsak nargilede de bunu yapamayız. Ama maalesef nargilede böyle durum söz konusu ve bu daha tehlikelidir. Çünkü sigarayı bir kişi içiyor. Ama nargilede birçok kişi kullanıyor ve bu saatlerce sürüyor.

"Nargile sigaradan daha tehlikelidir"

Nargilenin sigaradan daha çok zararlı olduğunu ifade eden Çelik, "Nargile kullanımı kalıcı hastalıklara sebep oluyor. Anal Kanseri, Akciğer Kanseri, Boğaz Kanseri dediğimiz birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Bundan sigarada olduğu gibi en çok pasif içiciler dediğimiz gruplar etkileniyor. Yani eğer kafede bu içiliyorsa orada bulunan herkes o dumanı kullanmak zorunda kalıyor. Kısacası nargilede birincisi tütünün verdiği zarar var. İkincisi kömürün verdiği zarar var. Çünkü o tütün ateşte yanıyor." diye konuştu.

"Toplumdaki yanlış nargile algısı değiştirilmelidir"

Nargilenin toplumda kültürel bir öğe ya da sosyal bir statü gibi algılandığını fakat bunun yanlış olduğunu söyleyen Çelik, nargilenin Osmanlı'dan günümüze böyle bir algıyla geldiğini, bu algının değiştirilmesi için kamuoyu oluşturulması gerektiğini ifade etti.

"Ulu orta yerlerde nargile sergilenmesi gençleri ve çocukları olumsuz etkiliyor"

Bu sorunun çözülmesi için tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkındaki yasanın hayata geçirilmesinin gerekliliğinin altını çizen Çelik, son olarak şunları söyledi:

Burada yasayı hayata geçirmek, yasanın üzerinde durmak ve gerekirse yasada ciddi değişiklikler yapmak gerekiyor. Bu yasayı ihlal edenlere parasal ceza dediğimiz 10 bin TL'den 500 bin TL'yi kat be kat yükseltmek lazım. Birkaç defa bu cezaları uyguladığınız zaman ister istemez bir algı oluşacaktır. Bu konuda duyuyoruz bazen bazı kafelerin arkası güçlüyse yani dayısı varsa sanki cezai müeyyide onlara yansımıyor. Halk arasında bu algı var. önce bu algıyı kırmak, işe büyük yerlerden başlamak lazım. İşte çarşıda görüyoruz birçok yerde ulu ortada kafelerde nargileler sergileniyor. Bu da gençlere ve çocuklara kötü örnek olarak yansıyor.

4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun, TBMM'de 3 Ocak 2008 tarihinde kabul edilmişti. Bu kanunla beraber kapalı mekânlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklanmıştı.

"Her yıl 5 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor"

Dünya Sağlık örgütü verilerine göre, dünyada 1 milyar 300 milyon kişi sigara içmekte ve her yıl 5 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. 2020 yılında ise dünyada 10 milyon kişinin sigara nedenli hastalıklardan ölmesi tahmin ediliyor.

"Türkiye'de her gün ortalama 15 milyon paket sigara tüketiliyor"

Türkiye'de son 20 yılda sigara tüketimi yüzde 80 oranında artarak nüfusun üçte biri sigara içicisi duruma geldi. Erkeklerin yarısı, kadınların da yüzde 20'sinin sigara tiryakisi olduğu Türkiye'de, 18 yaş üzeri sigara içme oranı ise yüzde 33,4'dür. Türkiye'de her gün ortalama 15 milyon paket sigara tüketiliyor. Yani kişi başına yılda 76,1 paket sigara içiliyor. Türkiye'de her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan "100.000" kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Türkiye'de yıllık sigara tüketim pazarı 15 milyar TL iken, bu rakama, sigaranın sebep olduğu yangınlar ile tütün ürünlerinin sebep olduğu hastalıklar da dâhil edildiğinde toplam yılda 40 milyar TL ekonomik kayıp yaşanıyor.

Uzmanlar, sigara kullanım yaşının ilköğretim öğrencilerine kadar indiği ve sigaranın insan sağlığına zararların tartışmasız olduğu günümüzde, bu zararlı alışkanlıktan başta gençler olmak üzere insanların tümünü korumak amacıyla çıkartılan yasal düzenlemelerin sıkı bir şekilde uygulanması yönünde görüş beyan ediyorlar.

"Dumanını yel alan, parasını el alan ve zararı-zehri sana kalan, kötü bir alışkanlık" diye sigara tiryakilerini uyaran sigara karşıtları; gelecek adına daha temiz ve sağlıklı nesillerin yetişmesi için toplum olarak sigarayla etkin bir mücadeleye girilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. (Osman Gülebak, Hamza Adiyaman - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler