A A A

Tematik meslek liseleri oluşturuluyor

Eklenme : 2017-01-30 23:32

ANTALYA - Antalya'da okul müdürlerine yönelik seminere katılan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, meslek liselerinde kaliteyi arttırmak için tematik meslek liseleri oluşturulacağını açıkladı.

Tematik meslek liseleri oluşturuluyor

Mesleki ve teknik eğitim alanında gerçekleştirilen kanun değişiklikleri hakkında okul müdürlerini bilgilendirmek amacıyla Antalya'da "Mevzuat Uygulamaları Semineri" düzenlendi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde 240 okul müdürüne mesleki ve teknik eğitim alanında uygulamaya konulan kanun değişiklikleri, yeni uygulamalar ve projeler başta olmak üzere okul yönetimi, bütçe, öğrenci işleri, programlar, eğitim ortamları, kalite uygulamaları ile izleme ve değerlendirme konularında bilgi verilecek.

Seminerin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, mesleki ve teknik eğitimin bakanlığın öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Mesleki teknik liselerin oranını orta öğretim içerisinde yüzde 60'lara ulaştırarak sağlıklı bir eğitim verme arzusunda olduklarını dile getiren Tekin, "Bu süreçte sektör temsilcileriyle toplantılar yaptık. öğrencilerin sigorta işlemleri ve staj gibi konularda sıkıntılar tespit ettik ve bir dizi öneri aldık. Sonuç itibarıyla mecliste kabul edilen kanunla birlikte uygulamaları hayata geçirdik." dedi.

Tematik meslek liseleri oluşuyor

Tematik spor liselerine değinen Tekin, şunları söyledi: "Yeni konsept başlattık, tematik spor liseleri oluşturduk. öğrenciler bu alanda futbol, basketbol, atletizm ve kış sporları gibi alanlarda kendi yetenekleri doğrultusunda uzmanlaşacaklar. İşte tematik spor liseleri gibi tematik meslek liseleri de oluşturmak istiyoruz. Türkiye genelinde 30 tematik meslek lisesi oluşturuyoruz. Belli konularda uzmanlaşmış, bir dalda ve üç alanda öğrenci alan, öğretmen kadrosu buna göre şekillenen, sektörün talepleri doğrultusunda tematik meslek liseleri oluşturuyoruz."

Bu vesileyle meslek liselerinin öneminin daha da artacağına inandığını ifade eden Tekin, öğrencilerin yeteneklerine göre meslek sahibi olmaları ve bu doğrultuda yetişmeleri için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ise meslekî ve teknik eğitimle ilgili kanun değişiklikleri ve mevzuat uygulamaları hakkında bilgi verdi.

30 Ocak ile 1 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Mevzuat Uygulamaları Semineri'nin farklı tarihlerde 750 okul müdürüne daha verilmesi planlanıyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

2017-08-18 19:10:51

Van'ın Edremit ilçesinde yaz Kur’an kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye bisiklet ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Muş'ta ücretli öğretmenler için

Muş'ta ücretli öğretmenler için "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı

2017-08-17 16:47:47

Muş'ta özel eğitim okullarında ve evde eğitim hizmetleri kapsamındaki öğretmen ihtiyacını karşılamak için ücretli öğretmenlere yönelik "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı.

2017 KPSS- Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı

2017 KPSS- Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı

2017-08-16 07:35:23

​2017-KPSS Lisans sınavına katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER