Müslümanlar New York'ta Trump'ı protesto etti

Amerika’da yaşayan Müslümanlar, 7 İslam ülkesi vatandaşlarının ABD'ye girişlerinin yasaklanmasını New York şehrinde protesto ederek, Brooklyn Bölgesinde cemaatle namaz kıldılar.

Amerika'nın New York şehrinde yaşayan başta Yemenliler olmak üzere Müslüman işletmeciler, iş yerlerini kapatarak Trump'ın İran, Irak, Suriye, Libya, Yemen, Somali ve Sudan vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararını protesto edip cemaatle namaz kıldılar.

Brooklyn Bölgesinde mağazalarını ve restoranlarını kapatarak ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen karşıtı politikalarını protesto eden binlerce Müslümanlar, Borough Meydanı'nda cemaatle namaza durdular.

Müslüman grupların sosyal medyada yaptığı çağrı üzerine Türkiye saatine göre dün akşam 20.00'den itibaren binden fazla iş yeri çalışmalarını durdurdu. Meydanlara çıkan göstericiler, bundan sonra sokaklara çıkacaklarını ve havaalanlarında tutuklanan, farklı ülkelerde de aynı sıkıntıyı yaşayan ve Amerika'ya dönemeyen bütün Müslümanlar için protestolarına devam edeceklerini söylediler.

Yemenli bir protestocu, "Amerika'daki Yemenli birçok göçmen New York şehrinde yaşamaktadır. Brooklyn Bölgesi Yemenlilerin en çok bulunduğu bölgedir ama Manhattan, Queens ve The Bronx bölgelerinde de Yemenliler bulunmaktadır. Müslümanlara yönelik hiçbir yasağı kabul etmiyoruz. Bu karar insan haklarına aykırıdır." dedi.

Trump'ın İran, Irak, Libya, Yemen, Somali ve Sudan vatandaşlarının 90 gün boyunca, Suriyelilerin sınırsız olarak ve diğer sığınmacıların ise 120 gün boyunca ABD'ye girişini yasaklayan karar nedeniyle bundan sonraki günlerde Amerika'nın farklı şehirlerinde de protesto gösterisi yapılacak.

Söz konusu kararın resmileşmesinin ardından 7 İslam ülkesi vatandaşlarının Amerika'ya girişlerine izin verilmedi. ABD'ye gelen kişiler ya tutuklandılar ya da sınır dışı edildiler.

Trump'ın, seçim döneminde dile getirmekten kaçınmadığı İslam ve Müslüman karşıtı söylemlerini, başkan seçildikten sonra icraata dönüştürmeye başlaması, ABD'de yaşayan Müslümanlar başta olmak üzere tüm İslam ülkelerinin tepkisini çekmeye devam ediyor. (Mustafa Kaynak - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler