Yerde bulduğu parayı 'Haram' endişesiyle sahibine teslim etti

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde 18 yaşındaki bir öğrenci, staj yaptığı iş yerine giderken yerde bulduğu parayı, haram olduğu düşüncesiyle sahibini araştırıp buldu ve kendisine teslim ederek örneklik teşkil etti.

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 18 yaşındaki Mehmet Olzunga adındaki öğrenci, staj yaptığı iş yerine giderken yerde bulduğu parayı, haram olduğu düşüncesiyle sahibini araştırıp buldu ve kendisine teslim ederek örneklik teşkil etti.

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde dün kaybettiği paradan umudunu kesen bir vatandaş, 18 yaşındaki bir gencin parayı bularak kendisine teslim etmesini, "İnsanlık için iyi bir ders ve örneklik teşkil ediyor" diye yorumlandı.

18 yaşındaki Mehmet Olzunga (18) adındaki genç öğrenci dün sabah saatlerinde stajyerlik yaptığı işyerine giderken yerde bin 300 lira para buldu. Olzunga, parayı bulduğunda korktuğunu ve akşama kadar saklayıp daha sonra eve gelerek parayı babasına verdiğini söyledi.

Olzunga, "Sabah saat 08.30'da stajyerlik için işe gidiyordum. Yolda önüme bakıp yürürken parayı yerde gördüğümde önce korktum, sonra alıp cebime koydum. Heyecandan paranın arasında bir kâğıdın olduğunu hiç fark etmedim. Kâğıtta Ercan Gündüz adında bir sürücü kursunun fişinin olduğunu gördüm. Bir şekilde telefon numarasını bulup kendisine ulaştırdk." diye konuştu.

Olzunga, bir Müslüman olarak hem haram para olduğu için, hem de insanlığın ölmediğini göstermek için parayı sahibine teslim ettiğini söyledi.

Parasını kaybeden ve cezaevinde gardiyan olan Ercan Gündüz (26) ise şöyle konuştu: " Bu örnek davranışından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Bütün gün aradım fakat parayı bulamadım. Açıkçası umudumu kesmiştim. Bin 300 lira kaybetmiştim, paramın hepsi bana teslim edildi. Ben bunu bir aile terbiyesi olarak değerlendiriyorum. İnsanlık için iyi bir ders ve örneklik teşkil ediyor "

Duruma şahit olan esnaflardan Hacı Mustafa Altun, " Genç biri olmasına rağmen bu şekilde davranması herkes için birer örnektir. Hele de bu zamanda para için her şeyi yapan insanların olduğu bir devirde…" diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler