“Burundaki bozukluklar nefes almayı zorlaştırır”

Burun yapısında meydana gelen bozulmaların, nefes almayı zorlaştırdığını belirten uzmanlar, burun ameliyatlarına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Burun yapısında meydana gelen bozulmaların, nefes almayı zorlaştırdığını belirten uzmanlar, burun ameliyatlarına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Burnun, kemik ve kıkırdaklardan oluşan bir iskelet, bu iskeletin üzerini örten yumuşak doku ve deriden oluştuğunu belirten Plastik Cerrahi Op. Dr. Hilmi Şen, "Burun, koku ve nefes almayı sağlayan önemli bir organdır. Nefes yolu ile alınan havayı ısıtıp nemlendirirken, toz gibi zararlı maddeleri süzerek akciğerlerimize temiz ve sağlıklı hava almamızı sağlar. Burun, yüzün ortasında bulunan, ilk bakışta göze çarpan yapıdır. Güzel bir burun, insanın öz güvenini artırırken, burundan rahat bir nefes almak, yaşam kalitesini de artırır." dedi.

Büyüme sırasında burnun kemik, kıkırdak gibi yapılarında oluşan yapısal bozukluklar veya burun yaralanmasına bağlı olarak burunda nefes almada zorluk veya hiç nefes almama gibi şikâyetlerin oluşabileceğini belirten Şen, "Halk arasında burun eti büyümesi olarak bilinen durumda, yapıların aşırı büyümesi sonucu nefes darlığı oluşabilir. Burnu ikiye ayıran kıkırdak ve kemik yapıdan oluşan yapıya septum denir. Septumdaki eğrilik nedeniyle oluşan nefes darlıklarını düzeltmek için yapılan ameliyata septoplasti denir. Hastanın ihtiyacına göre rinoplasti (estetik burun ameliyatı ), septoplasti veya her ikisi yapılabilir. Hem nefes darlığı, hem de şekil bozukluğu ameliyatının birlikte yapılmasına septorinoplasti denir. Septorinoplasti ile rahat bir nefes alma sağlanırken, aynı zamanda güzel bir burun yapılır. Bu ameliyat oldukça zor olup dalında uzman, iyi bir cerrah tarafından yapılmalıdır." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler