Tarihi Gazipaşa restore edilecek

Mardin’de bulunan tescilli yapılardan biri olan tarihi Gazipaşa İlkokulu Binası’nın restorasyon çalışmaları için ödenek temin edildi.

Mardin'de 1892 yılında yapımına başlanan ve 2. Meşrutiyet döneminde yapımı tamamlanan Gazipaşa, 1934 yılında İl özel İdaresi tarafından 17 bin beş yüz TL bedelle kamulaştırdı.

22 Ekim 2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından okulda bizzat yapılan incelemede, restorasyon çalışmalarındaki mevcut durum ve ödenek ihtiyacı Vali Mustafa Taşkesen tarafından izah edilmişti.

Bakan Avcı'nın destekleri ve Vali Taşkesen'in ısrarlı takibi neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gazipaşa İlkokulu'nun restorasyon çalışmaları için 1 milyon TL başlangıç ödeneği tahsis edildi.

1936 yılından günümüze kadar, çeşitli başarılara imza atmış olan Gazipaşa İlkokulu'nda; aralarında Ulaştırma eski Bakanı İbrahim Aysoy, Devlet eski Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Fehim Adak, Adalet eski Bakanı M. Necat Eldem, Devlet eski Bakanı Mehmet Gülcegün gibi isimlerin bulunduğu birçok bürokrat, iş adamı, akademisyen, avukat, öğretmen, doktor eğitim görmüş. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler