Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya'daki toplantının iptalinin faşist bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Benim gördüğüm, AB ve Avrupa Konseyi üyesi pek çok ülke Türkiye'nin hükümet sisteminin değiştirilmesine karşılar." dedi.

Almanya'daki toplantının iptalini faşist bir yaklaşım olarak değerlendiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, " Benim gördüğüm AB ve Avrupa Konseyi üyesi pek çok ülke Türkiye'nin hükümet sisteminin değiştirilmesine karşılar, bunu çok net bir şekilde ifade ediyorlar." dedi

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat'ta katılacağı etkinlikler öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Almanya'da yapacakları toplantının belediye tarafından iptal edildiğini ve kararı verenin belediye olduğunu hatırlatan Bozdağ, "Ama olayın oluş şekline baktığınızda oradaki organizasyonu yapan vatandaşlarımız, belediyeye durumu 27 Şubat'ta bildiriyorlar. Toplantı yapılacak salonu, toplantıya kimin katılacağını, kaç kişi olacağını bildiriyorlar. İlanlar yapılıyor ve en nihayet çarşamba günü belediye yetkilisi, polis yetkilisi ve organizasyonu yapanlar adına bir temsilci ortak bir tutanağa imza atıyorlar, tutanakta binanın yeri adresi, katılacakların sayısı, konuşmacı, toplantının ne kadar süreceği ve orada bir zarar meydana gelirse bu zararın nasıl karşılanacağını içeren tutanak imzalatıldı, toplantı perşembe günü 19.00'da yapılacak bu imza çarşamba günü yapılıyor, perşembe günü de Alman Adalet Bakanıyla saat 18.00'de Karlsruede bizi görüşmemiz var, bütün bunları yan yana koyduğunuzda belediyenin bu toplantıyı iptalden günler öncesinde bildiği, toplantıya gerekli desteği verdiği görünüyor." dedi.

"Müdahaleyi Alman istihbaratımı yaptı, yoksa federal hükümet mi yaptı…"

Bozdağ, şöyle konuştu: "Perşembe günü ne oluyorsa bir müdahale oluyor, çok net gözüküyor. Bu müdahaleyi Alman istihbaratımı yaptı, yoksa federal hükümet mi yaptı onu tabii müdahaleyi yapanlar daha iyi bilir ama hayatın olağan akışına baktığınızda bir müdahale olduğu çok açık ve bu müdahale sonucu belediye bu toplantıyı iptal etmiştir. Bize göre toplantının iptali belediyeyi aşan bir irade neticesinde olmuştur. Aynı iptalin sayın Nihat Zeybekçi'nin toplantı yapacağı yerde olması o bu iradenin ortak bir irade olduğu, her yerde geçerli bir irade olduğunu da açık şekilde ortaya koymaktadır. Bunu belediyenin aldığı bir karar olarak görmüyorum, değerlendirmiyorum. Belediyeye aldırılan bir karar olarak görüyorum, değerlendiriyorum."

"Merkel kararı eleştirmiyor"

Almanya Başbakanı Merkel ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in kararın ardından yaptıkları "Biz ifade özgürlüğüne saygılıyız", "Bu kararda etkimiz yok" sözlerini hatırlatan Bozdağ, "İkisi de dikkat ederseniz kararı eleştirmiyor, 'kararı alan belediye yanlış yapmıştır' demiyor, 'Türkiye'nin Adalet Bakanının konuşturulmaması Alman demokrasisine Almanya'da hakim olan insan haklarına aykırıdır, belediye büyük bir yanlış yapmıştır' diye bir açıklamaları yok. öyle bir değerlendirmeleri ikisinin de olmadı. Belediyeyi eleştiren, kınayan, yanlış olmuştur diyen Alman anayasasına, Alman demokrasisine, Almanya'da hakim olan özgürlükler düzenine bir leke düşmüştür şeklinde hiçbirin bir açıklaması yok." diye konuştu.

Bozdağ, "Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, antisemitizm, İslamofobiya gibi Avrupa Birliği'nin üzerinde yükseldiği değerlerin düşmanı olan hastalıklar, demokrasinin düşmanı olan hastalıklar, hukuk devletinin düşmanı olan hastalıklar Almanya'da hızla yayılmaktadır. Bu hastalığa kapılanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Türk Adalet Bakanına yapılan haksızlık karşısında sürekli susan Alman siyasetçiler, yöneticiler, ülkelerinde sürekli artan aşırıcılık karşısında tavır geliştirmezlerse, tedbir geliştirmezlerse bu anlayış Almanya'nın her bir tarafını tutuğu zaman sayın Merkel bile konuşacak yer bulmakta zorlanabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Bize yapılan uygulama, faşist bir uygulamadır. Demokratik değerlerin çiğnendiği bir uygulamadır." diyen Bozdağ, "Alman anayasanın, Almanya'nın taraf olduğu insan hakları sözleşmesinin ayaklar altına alınmasıdır. Hukuk devletinin çiğnenmesidir, Türk toplumunun toplanma hakkının engellenmesidir, orada bulunan Türk toplumunun hem de Türkiye Adalet Bakanının kendini ifade edebilme hürriyetinin engellenmesidir. Almanya'nın geçmişindeki hastalıkların yeniden depreştiğini görmekten büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

"AB ve Avrupa Konseyi üyesi pek çok ülke hükümet sisteminin değiştirilmesine karşı"

Verilen iptal kararın, Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçle de alakası olduğunu düşündüğünü aktaran Bozdağ, "Türkiye 16 Nisan'da büyük bir anayasal reformu yapacak, hükümet sisteminin değişikliğini oylayacak. Benim gördüğüm AB ve Avrupa Konseyi üyesi pek çok ülke Türkiye'nin hükümet sisteminin değiştirilmesine karşılar, bunu çok net bir şekilde ifade ediyorlar. Uygulamalarıyla da bunu ifade ediliyorlar. Hükümet değişikliğinin yapılmasını isteyen, 'Evet' oyu kullananların toplanmasına kendilerini ifade etmelerine, bu yönde propaganda yapmalarına engel çıkartıyorlar. İstiyorlar ki Türkiye'de siyasi istikrar olmasın, güçlü iktidar olmasın, istikrarsız bir Türkiye, güçlü iktidarsız bir Türkiye ile yönetilmeye devam etsin." şeklinde konuştu.

Almanya Türkiye aleyhine çalışan herkesi himaye eden bir tutum içerisinde olduğu vurgusunu yapan Bozdağ, "PKK terör örgütü mensupları Almanya'da cirit atıyorlar, FETö mensupları Almanya'da cirit atıyorlar, darbe yapan askerlerden ve darbecilerden bazıları Almanya'nın himayesi altında, şöyle bir fotoğraf çıkıyor ortaya kim Türkiye devletine düşmanlık ediyorsa, kim Türkiye devletine terör dahil darbe dahil yasaların suç saydığı eylemleri yapıyorsa Almanya'da himaye görüyor. Bunu çok net bir şekilde hep görüyoruz, ifade de ediyoruz. Bundan sonra da ifade etmeye devam edeceğiz." dedi. (Fırat Arslan- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler