Yeşilay Cemiyeti Van Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Tekin, teknoloji bağımlılığının afyon ve eroin kadar zararlı olduğunu söyledi.

Yeşilay Cemiyeti Van Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Tekin, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında farklı sloganlarla kutlanan "Yeşilay Haftası" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl "Sağlıklı Yaşam İçin Kendine Bir Söz Ver" sloganıyla kutlanan "Yeşilay Haftası" dolayısıyla İLKHA'ya açıklamalarda bulunan Yeşilay Cemiyeti Van Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Tekin, teknoloji bağımlılığının madde bağımlılığı kadar zararlı olduğunu belirterek, çocukları zararlı alışkanlıklardan kurumak için ebeveynlere ve öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Yeşilay Haftası çerçevesinde daha önce yaptıkları ve önümüzdeki günlerde yapacakları etkinlikler hakkında bilgi veren Tekin, "Van'daki bürokrasileri geçen yıl ziyaret ettiğimiz gibi bu yılda ziyaret edeceğiz. Bu konuda özellikle okullarda konferanslar, paneller düzenleyerek ve Yeşilay'ın broşürlerini dağıtarak öğrencileri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl burada bir yarışma düzenledik. Bu yılda bu yarışmayı Yeşilay merkezi ve bakanlık düzenliyor. Daha önce 3 kategoride ilk, ortaokul ve lise öğrencilerine alkolün zararlarıyla ilgili resim, kısa video, şiir ve karikatür yarışmaları düzenlemiştik." dedi.

"Çocuklarımız telefonla, bilgisayarla uğraşmaktan kendilerini başka yöne veremiyor"

Son yıllarda artan teknoloji bağımlığının tehlikelerine dikkat çeken Tekin, çocukların telefon ve bilgisayarla uğraşmaktan kendisini başka işe veremediğini dile getirerek, "Yeşilay 1920'de kurulduğu zaman amacı zararlı alışkanlıklar, uyuşturucu ve sigaraydı. Zaman geçtikçe mücadele alanı arttı. Sigara, uyuşturucu bağımlılığının yanında bir de son 5-10 yıldır gençler üzerinde artan teknolojik bağımlılık meydana gelmiştir. Teknoloji bağımlılığı afyon ve eroin kadar zararlıdır. öğrencilere, insanlara zararlıdır. Bu öyle bir hal alıyor ki artık bağımlılık haline geliyor. Çocuklarımız telefonla, bilgisayarla uğraşmaktan kendilerini başka yöne veremiyor. O işlerle meşgul olduğu için kendini başka işlere veremiyorlar. Tabi bunun yaşı ilkokullara kadar inmiştir. Teknolojik bağımlılık önemli zararlardan birisidir." diye belirtti.

Ebeveynlere ve öğretmenlere çağrıda bulunan Tekin, çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan uzak tutulmaya çalışılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"öğrencilerimize, çocuklarımıza; evde olsun, okulda olsun bu gibi yerlerde bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan uzak tutmaya çalışalım. Bunlar en az bir sigara kadar, uyuşturucu madde kadar çocuklara zararlıdır. Anne-baba, öğretmen, çocukları çok iyi takip etmesi gerekiyor. Çocukların boş vermeleriyle, ‘aman bir taneden ne olur' şeklinde boş vermişlikten çocuklarımızı maalesef kaybedebiliyoruz."

Bazı zararı alışkanlıkların diğer illerde olduğu gibi Van'da yaygınlaşmadığını dile getiren Tekin, özellikle son zamanlarda gençleri ölüme sürükleyen bonzainin Van'da yaygınlaşmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Tekin, "Van'da uyuşturucu, sigara bağımlılığı ile ilgili bizim görüşümüz şu noktada; büyükşehirler gibi Van'da uyuşturucunun ileri derecede olmadığını görüyoruz. örneğin bir bonzainin Van'da kullanılmamış olması sevindirici bir şeydir. En azından kullanıldığını bilmiyoruz. Tabi narkotik şubenin de bu yönde tespitleri önemlidir. Sigara bağımlılığı var ve kullanılıyor. Bunun da zararlı bir alışkanlık olduğunu dile getiriyoruz. Geçen yıl okullarda vermiş olduğumuz konferanslarda, panellerde 40 bin civarında öğrenciye ulaştık. Sigaranın kötülüklerini ve ne gibi hastalıklara yol açtığını anlatmaya çalıştık. Tabi çalışmalarımızın faydalı olduğu kanaatindeyim." diye konuştu.

"Sigara kullanımı ortaokul öğrencilerine kadar indi"

Sigaranın kullanımının ortaokul öğrencilerine kadar indiğini belirten Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi çok vahim bir boyuta ulaştı diyecek seviyede değil. Kötümser olmaya gerek yok. özellikle devletin bu konudaki politikası olarak uyuşturtucu ve zararlı alışkanlıklara karşı mücadelede hakikaten önemli mesafe kat edilmiştir. Çünkü sigarın zararları gerek iletişim araçlarında olsun, gerekse okullarda olsun bu yönde güzel çalışmalar yapılıyor. Tabi Yeşilay olarak da biz üzerimize düşen çalışmaları yapıyoruz." (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler