Yapıcıoğlu Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

Bitlis'te bulunan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Parti çalışmaları kapsamında Bitlis'e gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, esnafı ziyaret ederek, sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Sürekli olarak göç veren Bitlis'te iş yapamaz duruma geldiklerini belirten esnaf, durumun böyle devam etmesi halinde kendilerinin de göç etmek zorunda kalacağını söyledi.

"Dere Üstü Islah Projesi" kapsamında iş yerlerinin yıkılması halinde büyük mağduriyetler yaşayacaklarını ifade eden esnaf, bir alternatif oluşturulmadan iş yerlerinin yıkılacağı yönündeki söylentilerin kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

Kendileri için yapılan iş yerlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğundan da şikâyet eden esnaf, bu nedenle büyük mağduriyetler yaşayacaklarına değinerek, sorunun çözülmesi için yardım talebinde bulundu.

Esnaf ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulunan Yapıcıoğlu, Bitlis esnafının durumunun, Türkiye'deki diğer esnafın durumundan daha kötü göründüğünü söyledi.

Yapıcıoğlu, "Bugün Bitlis ziyaretimizde esnafımızı da ziyaret ettik. Bitlis esnafının durumu, memleketin diğer köşelerindeki esnafın durumundan daha kötü gibi görünüyor. Genel olarak şu anda piyasada bir durgunluk olduğu hepimizin malumu. Bitlis sürekli göç veren, nüfus artışı bir yana belki de nüfusu azalan illerimizden bir tanesi. İş imkânları yok, sanayi yok ve Bitlis'in özellikle resmi dairelerinin de yukarı tarafa yani Bitlis-Tatvan arası Rahva mevkiine taşınmasından dolayı şehrin eski merkezi olan şu anda bulunduğumuz yerdeki esnafın durumu günbegün daha kötüye gidiyor." dedi.

Dere üstünde yapılan binaların ve dükkânların yıkılacağı şeklindeki söylentinin esnafı huzursuz ettiğini belirten Yapıcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Esnafımız bu şikâyetleri dillendiriyor. Kendilerine bir alternatif oluşturulmadan dükkânlarının yıkılması durumunda daha ciddi zararlarla karşı karşıya kalacaklarını dile getiriyorlar. Bitlis esnafı kendileri için yapılan iş yerlerinin uygun olmadığını, şehir planlamasının çok kötü yapıldığını belirterek, seslerinin duyulmasını istiyor."

Bitlis'te sadece yerel yönetimden değil, merkezi yönetimden de şikâyetlerin olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, "Genel anlamda bakıldığında sadece yerel yönetimden değil, merkezi yönetimden de şikâyetler var. Tabi bu memleketin genel sorunu işsizliğe gelirsek Bitlis'te bu sorun daha fazla hissediliyor. İşsizlik bu kadar yüksek olunca resmi daireler de eski şehrin dışına çıkarılınca vatandaş bundan olumsuz etkileniyor. TOKİ'den yana dile getirilen sıkıntılar ise ayrıca düşündürücü. Bitlis'te gördüğüm sıkıntılardan biri de özellikle inşaat malzemeleri satan vatandaşların, TOKİ'nin Bitlis'e girmesiyle beraber çok büyük zarara uğradıklarını söylemeleridir. Bilindiği gibi lokomotif sektörlerden biri olan inşaat sektörü iş alanı açma veya istihdam oluşturma konusunda bir fırsat. Ama vatandaşların söylediği gibi eğer TOKİ bütün malzemelerini dışarıdan getirir ve hatta işçileri dahi dışarıdan getirirse bu il sakini insanlar için ciddi bir sıkıntı olur." şeklinde konuştu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler