Avrupa Adalet Divanı’ndan skandal başörtüsü kararı

Avrupa Adalet Divanı, "işverenlerin çalışanların başörtüsü takmasını yasaklama hakkına sahip olduğu" yönünde skandal bir karara imza attı.

Avrupa Birliği'nin en üst hukuk organı olarak bilinen Avrupa Adalet Divanı, skandal bir hukuksuzluğa daha imza attı. Buna göre, işverenler çalışanların başörtüsü takmasını yasaklayabilecek.

Avrupa Adalet Divanının tepki çeken kararında, "İşyerleri çalışanların dini sembol niteliğinde kıyafet giymelerine yasak getirebilir." ifadeleri yer aldı.

Başörtülü bir kadın dava açmıştı

Belçika vatandaşı Samira Achibata adlı Müslüman bir kadın G4S Secure Solutions adlı şirkette resepsiyon görevlisi olarak çalışmaya başladıktan üç yıl sonra başörtüsü takmaya başlamıştı. İşyerinde başörtüsü kullanılmasına izin vermediklerini belirten şirket, Müslüman kadını işten çıkarmıştı. Bunun üzerine kadın çalışan, şirket aleyhine Belçika Mahkemesi'ne dava açmıştı.

Belçika'daki bir çok kurum ve İslamî örgütler Müslüman kadının açtığı tazminat davasına destek verirken Belçika Mahkemesi de, dosyayı Yargıtay'a göndermişti.

Yargıtay da, konuyu Avrupa Birliği'nin en üst hukuk organı olarak bilinen Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanı'na göndermişti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler