A A A

"Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer tek parti CHP dönemidir"

Eklenme : 2017-03-17 18:52

ESKİŞEHİR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer; tek parti CHP dönemidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'de yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Valilik önündeki şehir meydanında gerçekleştirilen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer; tek parti CHP dönemidir." dedi.

"Hadi Batılıların Cumhurbaşkanlığı Sistemine niye karşı olduklarını anladım. Karın ağrılarının sebeplerini her gün biraz daha net görüyoruz. Peki, içimizdeki Hollandalılara ne oluyor?" diye soran Erdoğan, "Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer; tek parti CHP dönemidir." şeklinde konuştu.

Avrupa ülkelerinin yüzlerindeki maskelerin inmeye başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onların rahatsızlığı, şahsımdan veya hükûmetten değildir. Onlar, Türkiye'nin ekonomisiyle, demokrasisiyle, bölgesindeki ve dünyadaki konumuyla, kendilerine ihtiyaç duymayan bir yere gelmesinden rahatsızlar. Çünkü onların hayalindeki Türkiye, her şeyiyle kendilerine bağımlı olan, istedikleri gibi itip kakabilecekleri bir Türkiye'dir." dedi.

40 yıldır millete hizmet ettiğini; milletin de teveccüh edip büyükşehir belediye başkanlığı, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı vererek kendisini hizmetkâr kıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zira biz bu millete efendi değil, hizmetkâr olmaya geldik. Ne zaman bizi siyaseten gömmeye çalışsalar, milletimiz bizi her seferinde yeniden ayağa kaldırdı. Hatta 15 Temmuz'da olduğu gibi, canımıza kast ettiler, milletimiz gövdesini bize siper etti." diye konuştu.

"Avrupa'da hani din özgürlüğü vardı?"

Türkiye'nin, demokrasinin ve özgürlüklerin Batı ülkelerinin bile ötesinde yaşandığı ve yaşatıldığı bir ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Avrupa ülkelerinin tüm demokratlıklarının, tüm özgürlükçülüklerinin, işin ucu kendi çıkarlarına dokununcaya kadar olduğunu hep birlikte gördük. Bu ülkelerde iktidarda olan partiler baktılar ki, ırkçılık, faşistlik, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı pirim yapıyor, hepsi de demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti bir kenara bırakıp o tarafa yöneldiler. İşte Avrupa Birliği, hani girelim dediğimiz Avrupa Birliği'nin Adalet Divanı, karar alıyor. Ne diyor? Başörtüsünü yasaklıyor. Bıktık, yahu bıktık. Hani din özgürlüğü vardı? Hani inanç özgürlüğü vardı? Sıkıysa kipayı da yasaklasana. Yasaklayabilir mi? Ah kardeşlerim ah, bunlar çok yüzlü çok. Türkiye başta olmak üzere, kendileri dışındaki herkese kriter dayatanlar bunlar değil miydi? Türkiye'nin bir bakanı, kendi vatandaşlarıyla buluşmak için geldiğinde olağanüstü hâl ilan etmenin neresi özgürlükçülüktür?"

"Bakanımıza kapılarını kapatanlara Türkiye'nin kapıları da kapalı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda'da iki saatte olağanüstü hâl ilan eden belediye ile kardeş şehir olan İstanbul'un Büyükşehir Belediyesi'nin bu kardeşlik sözleşmesini iptal ettiğini hatırlattı.

Erdoğan, antidemokratik, inanç özgürlüklerine karşı, Türkiye'nin bakanına kapılarını kapatanlara Türkiye'nin kapılarının da kapalı olduğunu, Türkiye'nin Dışişleri Bakanına uçuş yasağı getirenlere, Türkiye'nin de uçuş yasağının olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakanlarını karşılamaya gelen insanların üzerine, benim Fatma Betül kardeşimi karşılamaya gelen vatandaşlarının, soydaşlarının üzerine, atlarıyla, itleriyle, tepeden tırnağa silahlı polisleriyle saldırmanın neresi demokratlıktır? Benim Hüseyin Kurt kardeşimi yere yatırıp köpeklerine parçalatanların, eski Roma'daki gladyatörlerden ne farkı var? Hiçbir farkı yok, aynı." dedi.

"Bu millete husumet gösterenlere bedelini ödetmek boynumuzun borcu"

Hollandalı kimi yetkililerin seçimlerden sonra Türkiye ile ilgili açıklamalarına atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim bitince de hemen geri çark ediyor, 'hadi kaldığımız yerden devam edelim' diyorlar, yok öyle yağma" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Sen kendi çıkarın için Türkiye gibi bir devlete her türlü haydutluğu yapacaksın, ondan sonra da hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edeceksin. Bu ülkeye ve bu millete dostluk eden herkese nasıl vefa gösteriyorsak, husumet gösteren herkese de bunun bedelini ödetmek boynumuzun borcudur. Aksi takdirde, milletimize mahcup oluruz, tarihimize mahcup oluruz." açıklamasını yaptı.

"Onların hayalindeki Türkiye, her şeyiyle kendilerine bağımlı olan, istedikleri gibi itip kakabilecekleri bir Türkiye'dir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin ağızlarındaki baklaları yavaş yavaş çıkarmaya, yüzlerindeki maskeleri indirmeye, gerçekleri ucundan kıyısından da olsa söylemeye başladıklarına vurgu yaparak, "Onların rahatsızlığı, şahsımdan veya hükûmetten değildir. Onlar, Türkiye'nin ekonomisiyle, demokrasisiyle, bölgesindeki ve dünyadaki konumuyla, kendilerine ihtiyaç duymayan bir yere gelmesinden rahatsızlar. Çünkü onların hayalindeki Türkiye, her şeyiyle kendilerine bağımlı olan, istedikleri gibi itip kakabilecekleri bir Türkiye'dir. Kendi ülkelerindeki Türkler için de aynı duyguları taşıyorlar. Dün ülkelerine, en zor, en sıkıntılı işleri yaptırmak için getirdikleri Türklerin, bugün kendi işlerinin sahibi olmalarından, kariyer sahibi pozisyonlara gelmelerinden rahatsızlık duyuyorlar. Fabrikada işçi olarak çalışan Türk'e itirazları yok; ama o fabrikanın sahibi, mühendisi, yöneticisi olan Türk'e tahammül edemiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer; tek parti CHP dönemidir"

Türkiye'de 'hayır'cıları yeni yeni tanımadıklarını, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden Yavuz Sultan Selim, Osmangazi köprülerine, Marmaray ve Avrasya tünellerine kadar bütün büyük projelere bu kesimin 'hayır' dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın Avrupa'da yürüttüğü 'hayır' kampanyalarına da değindi.

Erdoğan, "Orada, Türkiye'den kaçıp Avrupa'ya giden teröristlerle ortak salon toplantıları yapıyor. Sen nasıl hukukçusun? Sen nasıl baro başkanısın? Bir baro başkanı kalkıp da Avrupa'da Türkiye'de böyle bir çalışmaya katılabilir mi? Üstelik de sen suç işlemiş, hukuk çiğneyen hukuk tanımayan kişilerle nasıl bir arada olursun? Sen ondan sonra bu ülkede bir hukukçu kılığıyla nasıl dolaşacaksın?" eleştirilerinde bulundu.

"İçimizdeki Hollandalılara ne oluyor?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hadi Batılıların Cumhurbaşkanlığı Sistemine niye karşı olduklarını anladım. Karın ağrılarının sebeplerini her gün biraz daha net görüyoruz. Peki, içimizdeki Hollandalılara ne oluyor? Ana muhalefetin başındaki zat ve avenesi, terör örgütleriyle bir olmuşlar, içinde olmayan her şeyi içindeymiş gibi göstererek Anayasa değişikliğini karalamaya çalışıyorlar. Güya Anayasa değişikliğini kötülemek için, sağa dönüyorlar gençlerimize hakaret ediyorlar, sola dönüyorlar parlamentoya hakaret ediyorlar, ileri bakıyor muhtarlara hakaret ediyorlar. Bunlarla da kalmıyor, bir de tutup Suriyeli muhacirleri milletimize hedef göstermeye çalışıyor. Hollanda'daki, Almanya'daki, Avusturya'daki ırkçılar kendi ülkelerindeki Türkler ve Müslümanlar için ne yapıyorlarsa, bunlar da aynı taktiği ülkemizdeki Suriyelilere uygulamaya çalışıyorlar. Kılavuzu karga olanın… Kılavuzu Avrupa'daki faşistler olan bir partinin varacağı yer, 1940'ların tek parti CHP'si dönemidir. Anayasa değişikliğine çalışmadıkları gibi, 18 maddeyi hiç okumamışlar, ülkemizde misafir ettiğimiz mağdurlar ve mazlumlara verilen hizmetlerin neler olduğuna da hiç bakmamışlar." (Mustafa Kaynak - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

2017-08-21 08:10:12

​DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Bölgedeki yatırımcıların Teşvik Başvurularını DİKA üzerinden yaparak yerelde bu işlemleri gerçekleştirebileceğini ve ilk başvuruyu aldıklarını söyledi.

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

2017-08-21 07:24:32

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı iç ve batı bölgelerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

TÜM HABERLER

İdil'de miniklerden namaz etkinliği

Şırnak'ın İdil ilçesinde Kur'an Nesli Platformu'na üye İrşad-Der tarafından organize edilen etkinlikte, minikler namaz için yürüdü.

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.
TÜM HABERLER