Yasin Börü Davası’nın karar duruşması yarın görülecek

Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz’ün katil zanlılarının yargılandığı davanın karar duruşması yarın Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

PKK/HDP'lier tarafından 6-7 Ekim 2014 tarihli saldırılarda katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş ve Hasan Gökgöz'ün katil zanlılarının yargılandığı davanın karar duruşması yarın görülecek.

Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da görülecek duruşmada, sanıklar hakkında karar verilecek.

21'i tutuklu 41 sanığın yargılandığı davanın esas hakkındaki mütalaasını Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Yalçın, Şubat ayında mahkemeye sunmuştu.

Mütalaada, 41 sanıklı davada 23 sanık hakkında 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet, 14 kişiye ise beraat talep edildi. Mütalaada, ayrıca bir kişiye örgüt üyeliğinden ceza verilmesi talep edilirken 3 kişinin de firari olduğu belirtildi.

Olayda Yasin Börü ve arkadaşlarının bulunduğu eve üst kattan ip sarkıtarak inen sanık Uğur Doğanay ile maktulleri pencereden aşağı atan sanık Mecnun Akkoyun ile beraber "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma" suçlarından mütalaada 6'şar kez müebbet hapis cezası istenen isimler şöyle:

"Abdurrahim Pamuk, Sedat Çoban, Mehmet Şah Yüce, Ümit Doğanay, Remzi özşan, Ahmet Taylan, Hasan Uyanık, Ali Karakurt, Erkan Balaban, Resul Savur, Ali Güler, Ahmet Tura, Mehmet Çağlar, Cevher Türk, Cihan Yıldız, Rıdvan Baş. Suça Sürüklenen çocuklar Y.O, F.G, A.S, M.D," Suça sürüklenen çocuk F.K ise "örgüt adına suç işleme" suçundan cezalandırılması isteniyor.

Mütalaada Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiği sokakta kalabalığı "Gebertin" diye yönlendiren Yıldız Doğanay ile beraber, Hasan Okçu, Hüseyin Okçu, Ahmet Biçici, Mahsun Kurt, Hasan Aldemir, Burhan Dicle, Adem Kaçmaz, Ahmet Arif Yusufoğlu, Ahmet Tanrıverdi, Abdulvahap Turan, Ersin Adıyaman, Abdurrahman Turan ve Suça Sürüklenen Çocuk M. İ'nin beraatı isteniyor.

Haklarında yakalama emirleri olan ve bugüne kadar suçları infaz edilemeyen sanıklar Burhan Ay, Ersin Filizer ve İsa özel hakkındaki davanın ayrı bir dosyadan görülmesi isteniyor.

6-7 Ekim 2014 tarihinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökgöz, PKK/HDP yandaşları tarafından vahşice katledilmişti. (M. Hüseyin Temel- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler