A A A

Yapıcıoğlu İzmir'de gündemi değerlendirdi

Eklenme : 2017-03-26 18:16

İZMİR - İzmir’de STK temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yapıcıoğlu İzmir'de gündemi değerlendirdi

İzmir ziyaretleri kapsamında İzmir'de faaliyet yürüten STK temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Referanduma süreciyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, yapılan değişiklikleri yetersiz buldukları halde, değişikliklerin memleketin hayrına olduğuna inandıkları için EVET deme kararı aldıklarını söyledi.

Yapıcıoğlu, "Temennimiz 12 Eylül cuntasının halka dayattığı 82 anayasasının bütünüyle değiştirilmesi için bu değişiklikler bir fırsat olur." dedi.

Yeni bir anayasa taleplerini parti programında dile getirdiklerini belirten Yapıcıoğlu, bu hususta literatüre yeni bir tanım da kazandırdıklarını belirerek, "özgürlükçü bir anayasa tabirlerinin yanına biz bir ibare daha ekledik ve ‘Yerli bir anayasa' dedik. Yapılacak olan yeni anayasa kaynağını halkımızın inancından ve kültüründen almalı, halkın değerleriyle ters düşmemeli, kavgalı olmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Referandum üzerinden toplumu ayrıştırmaya, toplumda yeni fay hatları oluşturmaya çalışanların olduğunu belirten Yapıcıoğlu, etnik temelde, mezhep üzerinden bölünmeye çalışılan toplumun, bir de EVET ya da HAYIR tercihleri üzerinden bölünmesine sebep olunmaması gerektiğini söyledi.

Yapıcıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim yeni bir cepheye, yeni bir ayrışmaya değil, biri birimizle daha çok kaynaşmaya, yakınlaşmaya, dayanışmaya ve kendimizi karşıdakilerin yerine koyarak onu anlamaya ihtiyacımız vardır. Bu bağlamda olayı değerlendirerek şunu söylüyoruz: Üsluba dikkat edilmesi gerekir. Yaptığımız ziyaretlerde halk bize şunu söylüyor: ‘Başkanım biz sakiniz, halkın arasında bir sorun yok, yeter ki siz siyasetin tepesindekiler sakin olun, toplumu karşı karşıya getirmeyin.' Çok doğru bir tespit ve bu uyarılar dikkate alınmalı. "

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana halkın inancı ve değerleriyle kavgası olanların varlığına dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Bazılarının bu gün çıkarak ‘rejim değişiyor' gibi doğru olmayan söylemlerle, bahanelerle toplumu germelerini çok yanlış görüyoruz. Zira bu gün kimsenin cumhuriyetle bir sorunu olduğunu düşünmüyorum ve halka rağmen bir şey yapılamayacağını şu 94 yıllık cumhuriyet tarihi bize açıkça göstermiştir." ifadelerini kullandı.

"Birbirimizle kavga etmeye devam edersek bizi bölüp yok edecekler"

339 oyla meclisten geçen 18 maddelik anayasa değişikliğinin kurallar gereği halkın onayına sunulduğunu belirten Yapıcıoğlu, "Siyasilere düşen ise çıkacak sonucu kabullenmek ve halkın kararına saygı duymaktır. " dedi.

Yapıcıoğlu, "Dünyada Türkiye'ye diş bileyenler, tuzaklar kuranlar var. Buna rağmen biz böyle bir günde birbirimize diş bilersek, birbirimize kardeş nazarıyla bakmaz ve kavga etmeye devam edersek bizi küçük lokmalara bölüp yok edeceklerinden şüphemiz olmasın." şeklinde konuştu.

"Bu kara sevdadan vazgeçmeliyiz"

Avrupa'nın son günlerde sergilediği tavırlar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yapıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'nın son günlerde içine girdiği durumu ikiyüzlülük olarak değerlendirenler var. Hayır, ben diyorum ki; onlar ikiyüzlü idiler. Şimdi ise yüzlerindeki maskeyi indirerek gerçek yüzlerini ortaya koydular. Sayın cumhurbaşkanı Avrupa'nın bu tavrını Nazi kalıntısı olarak değerlendirdiğinde ise, dönüp ‘Siz çizgiyi aştınız' diyorlar. Evet, eğer bizler Allah'ın bizim için çizdiği çizgiyi aşar ve onların kapsında hizaya gelir, onlardan ödev almaya razı olursak, hele hele bir de onlardan diploma talebinde bulunursak haliyle sınırlarımızı da onlar belirleyecektir. Oysaki onların bize diploma vermek gibi bir niyetleri de hiçbir zaman olmadı. Amaçları sadece bizleri kendilerine benzetmekti ve bunu da kısmen başardılar. Bunu artık görmeliyiz ve diyoruz ki: Biz kendi yolumuzu çizmek zorundayız ve onların ekmeğine yağ sürmekten vaz geçmeliyiz. Bu kara sevdadan, platonik, tek taraflı aşktan vazgeçmeliyiz."

"Hükümet aileyi korumak için önlem almalıdır"

Avrupa zihniyetinin özgürlükten anladığı şeyin medeniyet değil, edeniyet (aşağılık) olduğunu, özgürlük anlayışlarının uyuşturucu ve her türlü cinsel sapıklığı barındıran nefsani, hayvani arzuları serbest bırakmaktan ibaret olduğunu belirten Yapıcıoğlu sözlerine şöyle son verdi:

"2014 rakamlarını söylüyorum; OECD ülkelerinin araştırmaları sonucu evlilik dışı doğan çocukların oranı Avrupa ortalaması yüzde 41'dir. İzlanda'da bu oran yüzde 71, İngiltere gibi muhafazakâr bir toplumda bile bu oran yüzde 51'e çıkmıştır. Düşünebiliyor musunuz!? Bir nesil sonra birbirleriyle evlenecek onların kardeş olmadığını kimse garanti edemiyor. Böyle bir toplum olmak istiyor muyuz? Karar vermek zorundayız. Türkiye'de de bu oran yüzde 2.68'e yükselmiş. Bu oran düşük mü? Böyle bir Avrupa bize yaramaz. Biz böyle bir ortam, böyle bir toplum yapısı istemiyoruz. Hükümet sanayinin/sanayicinin korunması için aldığı tedbirlerden daha fazlasını aileyi korumak için almalıdır. Zira toplumumuzu ayakta tutacak temel güç ailedir ve bunu muhafaza etmeliyiz. Aile kurumu yıkılırsa toplum ayakta kalamaz." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Bingöl’de

2017-08-16 14:46:21

​Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı merasimi nedeniyle Bingöl'e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Enis Berberoğlu" açıklaması

2017-08-13 23:01:25

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, cezaevindeki CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nu kast ederek, "İçeriden değişik haberler alıyorum. ‘Buradan çıktım çıktım, çıkmadığım takdirde açıklamalarda bulanacağım’ diyor içerideki zat." dedi.

HÜDA PAR'dan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnafa ziyaret

HÜDA PAR'dan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnafa ziyaret

2017-08-11 07:35:36

​HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığından oluşan bir heyet, sıkça yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan Evren Sanayi esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

TÜM HABERLER

5’inci kattan düşen çocuk hayatını kaybetti

Elazığ’da bir apartmanın 5’inci katından düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Köylerinin pirinç bölgesi ilan edilmesini istiyorlar

Batman’da pirinç ekimiyle uğraşan Akyar köyü çiftçileri, köylerinin pirinç bölgesi ilan edilip destek verilmesini istiyorlar.

Hakkari’de 36 yıldır arıcılık yapan kişi ölü olarak bulundu

Hakkari’nin Pınarca köyünde 36 yıldır arıcılık yapan Ordu'lu Ramazan Köksal ölü olarak bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün'e gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos'ta Ürdün'e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

PTT 2 bin 500 eleman alacak

PTT, bünyesinde çalıştırmak üzere 2 bin 500 eleman alacağını duyurdu.
TÜM HABERLER