Batman’da bin fidan dikildi

Batman’da Batı Raman Üniversitesi Kampüsü’nde bin fidan dikildi. Fidan dikme etkinliğinde konuşan Vali Ahmet Deniz, herkesi fidan dikmeye davet etti.

Batman'da "Bereket Ormanları" kapsamında Batı Raman Üniversitesi Kampüsü'nde Fidan Dikme Etkinliği düzenlenerek, bin fidan dikildi.

Fidan dikme etkinliğine; Vali Ahmet Deniz, Batman Belediye Başkan Yardımcısı A. Vahap Asma, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, kamu kurum müdürleri ile üniversite öğrencileri katıldı.

Etkinlikte Vali Ahmet Deniz, öğrenciler ve her katılımcı birer fidan diktiler. Fidan dikiminin ardından açıklamalarda bulunan Vali Ahmet Deniz, Batman'ın yüzde 27'sinin orman olduğunu söyledi.

Son 10 yılda da yaklaşık 2 buçuk milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu belirten Deniz, "Bunun yanında bir buçuk milyon da meyve fidanı dağıtmışız. Gönül Elçileri Bereket Ormanları kapsamında daha önce dikilen fidanlarımıza ek olarak ilk etapta 5 bin fidan dikeceğiz. Bu artarak devam edecek. Çünkü yeşil olmadan, ağaç olmadan doğayı düşünmek mümkün değil. Çünkü bu toprak bize atalarımızdan emanettir. Emanete nasıl bakmamız gerekirse gelecek kuşaklara da o şekilde devredeceğiz." dedi.

Türkiye'nin her tarafının ayrı bir güzelliğinin olduğunu sözlerine ekleyen Deniz, tüm herkesi fidan dikmeye davet etti. Deniz, "Türkiye dünyada en fazla fidan diken ikinci ülkedir. Bu çok güzel bir şeydir. Bizde Batman il sınırları içerisinde dikilmesi gereken nerede uygun bir yerimiz varsa orada fidanı toprakla buluşturacağız. Arazilerimiz çok müsaittir. Herkes en azından kendi arazisine ağaç diksin. Göçmen kuşlara vakıf kurmuş bir medeniyetin temsilcisiyiz. Onun için daha fazla ağaç, daha fazla fidan diyoruz. Vatandaşlarımızı da fidan dikmeye davet ediyoruz." diye konuştu.

Batman Üniversitesi olarak her tarafı yeşillendirme yönünde bir misyon yüklendiklerini vurgulayan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, "Her taraf yeşil olsun istiyoruz. Burada Ilısu Barajından sonra su yükselecek ve Batman Üniversitesi bir ada şeklini alacak. Dicle Nehri'ne kadar ağaçlandırmak istiyoruz. İnsanlarımıza da burada ağaç dikmeleri için 7 bin dönüm arazi üzerinde yer ayıracağız. Herkes ağaç diksin, ileride gelip burada piknik yapsın. Her tarafı yeşillik yapacağız. İnşallah Batman ağaca doyacak. En son en hava kirliliği olan şehirlerden birisi Batman. Dünya sıralamasında yer bulmuş. İnşallah bu yeşillendirmeden sonra bir nebzede olsun Batman'ın havasını temizlemeye de bu fayda sağlayacak. Üniversitenin kapıları açık. Herkes üniversiteye gelsin, ağaç diksin. Burada piknik alanları oluşturacağız. Millet gelsin, burada piknik yapsın, çoluk çocuğuyla eğlensin istiyoruz." ifadelerini kullandı. (M.Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler