Yalçın'dan temel ücret grupları ve havacılık tazminatı açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, KPDK toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, temel ücretler grubu ve havacılık tazminatı konularında olumlu bir gelişme beklediklerini söyledi.

2017 Mart ayı Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın önemli değerlendirmelerde bulundu.

3'ncü Dönem Toplu Sözleşme'de hüküm altına alınan konulara ilişkin konuşan Yalçın, "3'ncü Dönem Toplu Sözleşmesi'nde hüküm altına alınan konuların birçoğunu önceki KPDK'larda dile getirmiştik. Bir kısmını da çözdük, bugün yine gündemimizde Toplu Sözleşmede hüküm altına alınan ve üzerinde çalışılacak olan başlıklar var. Bunlar içerisinde KİT'lerde çalışan 399'a tabi personelinin temel ücret grupları var. Bunun 5'ten 3'e düşürülmesine yönelik bir talebimiz vardı. 31.02.2016 itibariyle bunun yürürlüğe geçmesi planlanıyordu. Bugün bu konuyla ilgili bir adım bekliyoruz. Dolayısıyla uzun bir diplomasi yürüttük ve bu konu 60 binlik bir kitleyi ilgilendiriyor. Kamuda çalışan bu personel grubuna ilişkin olumlu bir cevap vermeyi umuyoruz. Diğeri ise Havacılık Tazminatı'dır. Türkiye'deki havada gerçekleşen seyr-ü seferden kaynaklı uluslararası fonda biriken payın Türkiye'deki, Devlet Hava Meydanları'nda çalışan personele pay edilmesi konusunda bir teklifimiz vardı. Bu konu da 3.Dönem Toplu Sözleşmesi'nde imza altına alınmış ve kazanıma dönüşmesi gerekiyordu. Bu hususta da biz gereken diplomasiyi yürüttük. Bugün bu konuda da cümle kurulmasını umuyoruz." diye konuştu.

"4/C'liler kadroya geçirilmelidir"

Yalçın, 4/C'li ve sözleşmeli personele ilişkin de konuşarak, "4/C'lilerin kadroya geçirilmesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, istihdamın 4/A ve 4/D şeklinde olması ve sadece işçi/memur ayrımının olması, ara istihdam şekillerinin kaldırılması konusundaki ısrarımızı yineleyeceğiz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler