Yeni yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname'ye göre, 416 kamu çalışanı görevine iade edildi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 688 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 416 kişi kamudaki görevlerine iade edildi.

688 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK), olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirler alınması; Anayasanın 121'inci maddesi ile Olağanüstü Hal Kanununun 4'üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca 20 Mart 2017 tarihinde kararlaştırıldığı belirtildi.

Buna göre, listede yer alan kamu görevlileri, ilgili kanun hükmünde kararnamenin eki listelerin ilgili sıralarından çıkarılacak.

İlgili kanun hükmünde kararname hükümleri, birinci fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ilgili kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılacak.

Söz konusu personelden bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren on gün içerisinde göreve başlamayanlar çekilmiş sayılacak.

Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek.

Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak.

Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek.

Yeni KHK'ya göre, Danıştay Başkanlığından 3, Sayıştay'dan bir, Yargıtay Başkanlığından 4, Basın Yayın Ve Enformasyon Genel Müdürlüğünden bir, Diyanet İşleri Başkanlığından 76, Adalet Bakanlığından 15 kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından 24, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 2, İller Bankası A.Ş'den 5, Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğünden 3, Dışişleri Bakanlığından bir, İçişleri Bakanlığından bir, Emniyet Genel Müdürlüğünden 24 kişi, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden bir, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığından 4, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Personelinden 90, Türkiye İstatistik Kurumundan 2, Milli Savunma Bakanlığı - Türk Silahlı Kuvvetlerinden 7, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarından 7, Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlardan 83, Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı ve ilgili kuruluşlardan 25 ve bazı üniversilerde görevli 30 öğretim elemanı görevine iade edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler