Regaib Kandili dualarla ihya edildi

Mübarek üç ayların ilk kandili olan Regaib Kandili Diyarbakır'da dua ve ibadetlerle ihya edildi.

Regaib Kandili münasebetiyle Diyarbakır İl Müftülüğü tarafından Cebeli Nur Camii'nde bir program düzenlendi.

Programa, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen'in yanı sıra Kayapınar İlçe Müftüsü Sırrı Şık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üç aylar olarak bilinen kameri aylardan ilki Recep ayının ilk cuma gecesine denk gelen Regaib Gecesi İslam dünyasında huşu ile idrak edildi. Af ve merhametin bol bol dağıtıldığı gece olarak bilinen Regaip Kandili'nde Diyarbakırlılar, camilere akın ederek geceyi namaz, dualarla ihya etti.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Kayapınar İlçe Müftüsü Sırrı Şık yaptı. Regaip Kandili'nin ve üç ayların hayırlara vesile olmasını temenni eden Şık, bu ayların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Regaib Kandili'nin sıradan bir gün olmadığına dikkat çeken Şık, "Bu akşam sıradan bir gün değildir. Peygamberimiz bu gece şöyle dua edermiş, ‘Yarabbi Şaban ayını ve Recep ayını bizim için bereketli kıl. Bizi Ramazana ulaştır.' Bu geceler, bize Peygamberi ve Sahabeleri hatırlatıyor. Televizyonları ve dünyevi işlerinizi bırakıp camiye koştuğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Herkesin başka bir hayali vardır. Sizler ise hayırda yarışın. İsteyen başka yerlerle gitsin ancak siz hayırda yarışın. Çünkü ancak hayırlar ile Rabbinizin nimetini görebilirsiniz. Nerede olursanız olun Allah sizi bir araya getirir. Rengimiz, dilimiz, ırkımız ne olursa olursun. Eğer hedefimiz aynı ise Rıza-i İlahide de, ahirette de, cennette de Resulullah'la beraber bir araya getirmeye kadirdir. Burada getirdiği gibi yeter ki Allah yolunda olalım." dedi.

"Ey akıl sahipleri, dinlerinizi paramparça etmeyin!"

"Ey akıl sahipleri, ey basiret sahipleri geçmiştekilerin düştükleri hatalara düşmeyin. Dinlerinizi paramparça etmeyin." ayeti kerimesini hatırlatan Şık, "Dinin paramparça edilmesi demek, eğer bizler de geçmiştekiler gibi ayetin sadece işimize geleni alır ve bayraklaştırırsak dinimizi paramparça etmiş oluruz. Zamanla dini olmaktan çıkıp ideolojilere dönüşür. Birbirimizin kardeşine, birbirimizin malına, kanına rağbet ettik. Siz hiç kimsenin nasıl yol izlediğine bakmayın sadece Rabbinizin yoluna rağbet edin. Bu gece kararlar almamız lazım. Yeniden bismillah deyip yeni bir adım atmamız yanlışlarımızdan dönmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Programda kısa bir konuşma yapan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Müslümanların birbirlerine dua etmesi tavsiyesinde bulundu.

İşliyen, "Gecemiz mübarek olsun. Her birimize makbul dualar etmeyi nasip etsin. Birbirimize dualar edelim, ümmete dualar edelim. Mazlum ve Müslüman coğrafyalara dualar edelim. Kirlenen ellerimiz, gözlerimiz, kulaklarımız ve dudaklarımız için istiğfar edelim. Kalan ömrümüz için Cenab-ı Hakka sözler verelim. Allah celle celaluhu eksiklerimizi tamamlamayı nasip etsin bizlere. Günahlarımızdan kurtulmayı nasip et bizlere. Razı olduğun hayatı yaşamayı nasip et bizlere. Razı ve memnun olduğun kullarınla hasredip cennet ve cemalinle müşerref olmayı nasip eyle bizlere." şeklinde dua etti.

Okunan mevlit ve seslendirilen ilahi ile kasidelerle devam eden program yapılan dua ev musafahalaşmayla sona erdi.

Silvan'da Regaib Kandili ihya edildi

Silvan İlçe Müftülüğü, merkezde bulunan Selahaddin-i Eyyubi Camii'nde "Mevlit özel" programı düzenledi. Yatsı namazının ardından başlayan programda, Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Okunan Mevlid'in ardından, üç ayların önemi hakkında sohbet verildi. Günahlarının affedilmesi ve dualarının kabul edilmesi için ellerini semaya kaldıran Müslümanlar, bol bol dua etti.

Cami cemaati, bu mübarek gecenin zulüm altında olan, sıkıntı çeken Müslümanlara rahmet ve bir kurtuluşuna vesilesi olması temennisinde bulundu.

Program, verilen ikramların ve yapılan duanın ardından sona erdi. (M. Sıddık Bilge/Abdurrahman Tetik – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler