Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İdlib yakınlarındaki saldırıda sarin gazı kullanıldığına dair bulgulara rastlandığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye'nin İdlib kenti yakınlarındaki Han Şeyhun kasabasına yönelik gerçekleşen saldırıda sarin gazı kullanıldığına dair bulgulara rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, Suriye'deki patlama sonrasında Türkiye'de tedavi altına alınan yaralılar ve yapılan otopsi sonuçlarıyla ilgili bilgi verildi. Buna göre, Hatay'da 30, Adana'da 31 kişinin tedavi altına alındığı, 3 ağır yaralının ise hayatını kaybettiği kaydedildi.

"İlk tahlil sonuçlarına göre hastalarda kimyasal maddeye (Sarin) maruz kaldıklarını düşündüren bulgulara rastlanmıştır" denilen açıklamada, otopsi işleminin Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama örgütü ile Dünya Sağlık örgütü yetkililerinin refakatinde gerçekleştiği belirtildi.

Kimyasal Silah Yasaklama örgütü yetkilileri tarafından vücut dokuları ve sıvılarından alınan örneklerin Lahey'de de tetkik edileceği ifade edildi. (Mustafa Kaynak - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler