A A A

"Rusya ile ABD şu anda YPG’yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor"

Eklenme : 2017-04-09 18:00

ANTALYA - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün düzenlediği "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor" programında yaptığı konuşmada, "Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG’yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor." dedi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) 8'ncisini Alanya'da gerçekleştirdiği "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor" programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuk oldu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yerel medyanın önemine dikkati çekerek katılımından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

Bakan Çavuşoğlu'nun yaptığı konuşmada ise Suriye'de yaşananlar öne çıktı. "ABD ile Rusya arasındaki gerilimin Suriye'ye nasıl zarar verebileceği" sorusunu "İnşallah ABD ile Rusya arasında Suriye üzerinden bir gerilim olmaz. Ortak noktada buluşulur. Sorduğumuz zaman her iki ülke de Suriye'nin sınır, toprak bütünlüğünü istiyor. Her iki ülke de Suriye'ye istikrarın gelmesini istiyor. DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede de bir görüş ayrılığı yok." şeklinde yanıtladı.

Uygulamada DAEŞ'e karşı Türkiye kadar etkili mücadele eden ülke olmadığını belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor. Böyle rekabetlerin Suriye'ye de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz, böyle bir rekabet var. Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider, diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir. Oysa DAEŞ'e karşı gelin hep birlikte birleşelim, etkin bir şekilde mücadele edelim. Çok kısa sürede DAEŞ'i Suriye, Irak topraklarından da temizleriz. Türkiye'nin tutumu net."

"Güvenli bölge projesi bugün her zamankinden daha elzem hale gelmiştir"

Suriye'deki son günlerde yaşanan karışıklıklardan dolayı Türkiye'ye göç hareketinin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Çavuşoğlu, şu cevabı verdi:

"Suriye'de gerginlik devam ederse mutlaka göç hareketliliği olur. Şu anda zaten ülkemizde yaşayan Suriyeli sayısının yaklaşık üç katı kişi Suriye'de yerinden edinmiş bir şekilde başka şehirlerde evlerinden uzak yaşamak durumunda. Esasen güvenli bölge projesi bugün her zamankinden daha elzem hale gelmiştir. Güvenli bölgeleri genişletip, buralarda insanların eğer evlerini terketmek zorunda kalırsa güven içinde yaşamasına katkı sağlarız. Bizim hazırlıklarımız bu yönde. Birçok ülkeyle de bunları değerlendiriyoruz. Sadece ülkelerde değil, Birleşmiş Milletler ve insani yardım örgütleriyle de temaslarımız sürdürüyoruz. Birlikte koordine ediyoruz." (Hamza Adiyaman - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Kayseri'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-19 23:31:55

​Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

Bakan Gül, Antep fıstığı kortejine katıldı

2017-08-19 23:12:37

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "10’uncu Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali" kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER