CHP’nin referandumunun iptal edilmesi yönünde YSK'ya itirazını değerlendiren İnsan Hakları Cemiyeti Genel Başkanı Mehmet Karadağ, CHP'nin seçim sonuçlarını iptal ettirmek ve toplumda kaos ortamı oluşturmayı amaçladığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni getirmeyi öngören Anayasa Değişiklikleri Halkoylaması sonucunun iptal edilmesi yönünde Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru yaptı.

CHP'nin başvurusunu değerlendiren İnsan Hakları Cemiyeti (İHC) Genel Başkanı Mehmet Karadağ, CHP ile temsil ettiği akım ve zihniyetin, seçim sonuçlarına karşı hazımsızlığının söz konusu olduğunu belirtti.

Herkesin sandıktan çıkan sonuca saygı göstermesi gerektiğini ifade eden İHC Genel Başkanı Karadağ, CHP'nin seçim sonuçlarını iptal ettirmek ve toplumda kaos ortamı oluşturmayı amaçladığını söyledi.

YSK'nın seçim ile ilgili uyuşmazlıkların tartışmaların nihai noktayı koyan kurum olduğunu dile getiren Karadağ, "CHP, yapılan referandumun iptali için resmen Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu. Şu anda gündemde olan tartışmaların aslında birazda suni tartışmalar olduğunu söyleyebiliriz. Seçim ile ilgili elbette ki her seçimde olduğu gibi referandumda da bazı itirazlar, tartışmalar, uyuşmazlıklar olur, mümkündür, bu her zaman olmuştur. Fakat bir kaşık suda fırtınalar koparmak, bunu bir gerekçe yaparak toplumun huzuru bozacak bazı olayların önünü açmak şeklinde kötü bir niyet varsa eğer, biz bunu maksatlı suni bir tartışma olarak değerlendiririz ve öyle de görünüyor. Zira bu konu da uyuşmazlık varsa bunu çözecek olan Yüksek Seçim Kuruludur. Bu konuda ne siyasilerin ne de vatandaşların bir yargı ortaya koyarak ‘Kesin bu doğrudur' deme hakkı yoktur." dedi.

"CHP'nin ve temsil ettiği akımın bir hazımsızlığı söz konusudur"

Herkesin referandum sonucuna saygı duyması gerektiğini söyleyen Karadağ, " Bizce CHP'nin, daha doğrusu sadece bu partinin değil temsil ettiği akım ve zihniyetin bir hazımsızlığı söz konusudur. Seçim sonucu bu çevreler tarafından kabul edilmemiştir. Kaybedilen seçimin hazımsızlığını bu şekilde belki de ‘Nasıl farklı bir mecraya götürebiliriz' hesabı yapılıyor. Dikkat ederseniz seçimden önceden başlayan ve uluslararası ilişkiler ağında yürüyen bir süreç vardı. Türkiye'deki siyasal sisteme, seçilmiş hükümete veya meclise yönelik bazı işbirliği, kolektif çalışmalar vardı. Biz bunu seçim öncesi başlayan kolektif işbirliğinin bir uzantısı olarak görüyoruz. Doğrusu tehlikeli bir girişim olarak da görüyoruz. Toplumu germeye çalışan, toplumda kaos oluşturmaya çalışan bir adım olarak değerlendiriyoruz. Herkesin bu sonuca tahammül etmesi gerekiyor. özellikle ve öncelikle elit tabaka, beyaz Türkler olarak nitelendirilen ve büyük çoğunluğu ‘Hayır' tercihinde bulunan -tabi ki tercihlerine saygıyla yaklaşıyoruz- ancak onların da çıkan sonuca tahammül etmesi gerekiyor. Madem demokrasiden ve temel hak ve hürriyetlerden bahsediliyor o halde halkın tercihi gerçekleşmiştir, herkesin buna saygı göstermesi gerekiyor. İşi sulandırmak ve başka boyutlara taşımak hiç kimseye fayda getirmeyecektir. Bunun bilincinde olmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Bunun uluslararası boyutu çok bariz bir şekilde görülmüştür"

CHP'nin YSK'ya yaptığı iptal başvurusunun uluslararası boyutu olduğuna dikkat çeken Karadağ, "Son yıllarda ve süreçte Türkiye'ye yönelik özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsında başlatılan bir kampanya var. Bunun uluslararası boyutu çok bariz bir şekilde görülmüştür. CHP, uluslararası kamuoyunun da desteğini alarak, bu konuda daha önce yapılmış sistematik organizeli bilinçli çalışmalarının da desteğini alarak, seçim sonuçlarını iptal ettirmek ve toplumda bu vesileyle bir kaos ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Bu noktada AGİT ile Avrupa'daki birçok kuruluşun ve basın yayın organlarının açıklamaları, demeçleri de aynı minval üzerindedir. CHP, bu çevrelerin de desteğini alarak ve işin gelebileceği çok vahim durumları hiç düşünmeden hareket etmektedir. Başvurular tabi ki yapılabilir, ancak bunu hukuk dışı mecraya taşımak hiç kimseye fayda sağlamayacaktır." şeklinde konuştu. (M. Hüseyin Temel – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler