Hamas yeni vizyonunu açıkladı

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Hamas'ın yeni vizyonunu açıkladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Katar'ın başkenti Doha'da basın toplantısı düzenledi. Meşal, Hamas'ın politikalarını belirleyecek yeni siyaset belgesi ve vizyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Siyaset belgesinin 4 yıl önce hazırlanmaya başlandığını ve 2 yıl yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Meşal, belgenin Hamas'ın bütün liderlerinin, içerideki ve dışarıdaki bütün kurumlarının ortak görüşünü yansıttığını söyledi.

42 maddeden oluşan belgenin Hamas'ın düşüncesini ve siyasetini anlamak isteyenlerin başvuru kitabı olacağına vurgu yapan Meşal, söz konusu belgenin hareketlerinin yeniliklere açık olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Belgenin ilk maddesinde Hamas kendisini "İslami Direniş Hareketi Hamas, hedefi Filistin'in kurtuluşu ve siyonist projeyle mücadele olan, çıkış noktaları, hedefleri ve araçları itibariyle İslam'ı referans alan Filistin İslami ulusal özgürlük ve direniş hareketidir." diye tanımlıyor. Bununla ilgili Meşal, "Hamas fikri açıdan İhvan ekolünün bir parçasıdır ancak biz bağımsız bir Filistin örgütüyüz." dedi.

1967 sınırları içinde bir Filistin devleti kurulmasının Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmediğini belirten Meşal, "Hamas, 4 Haziran 1967 sınırları içinde başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını -mültecilerin ve sığınmacıların çıkarıldıkları evlerine dönmeleriyle birlikte- ortak ulusal uzlaşı formülü olarak görmektedir. Bu durum kesinlikle siyonist oluşumun tanınması ve Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmemektedir. Hamas diyaloga ve başkasıyla yaşamaya açıktır." şeklinde konuştu.

Başta Balfour deklarasyonu olmak üzere Filistin'in bölünmesi ve İsrail'in kurulması yönündeki kararların geçersiz olduğuna dikkat çeken Meşal, Oslo anlaşmalarının Filistin halkının çıkarlarına zarar veren yükümlülüklerinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

"Hamas, işgalci siyonistlerle mücadele etmektedir"

Meşal, Hamas'ın bu zamana kadar sürdürdüğü "İsrail'in yok edilmesi" yönündeki resmi çağrısıyla ilgili, "Hamas çatışmanın dinleri sebebiyle Yahudilerle değil, siyonist projeyle olduğunu vurgular ve Hamas Yahudi oldukları için onlarla bir çatışma yürütmemektedir. Saldırgan işgalci siyonistlerle mücadele etmektedir. Hal böyleyken işgalin liderleri çatışmada Yahudilerin ve Yahudiliğin söylemlerini kullanmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Yahudi karşıtlığı Avrupa tarihiyle ilişkilidir"

Ayrıca Meşal, bölgede Yahudi karşıtlığının esasında Arapların ve Müslümanların tarihiyle ilgili değil Avrupa tarihi ile ilişkili olduğu sözlerine ekledi.

Filistin'in bir Arap ve İslam toprağı olduğu ve parçalanamaz bütünlüğünün belirtildiği belgede, "Filistin halkının sınır dışı edilerek topraklarından sürülmesi ve bu bölgelere siyonist oluşumların inşa edilmesi, Filistin halkının bu topraklardaki hakkına bir halel getirmediği gibi gaspçı siyonist oluşuma da buralarda bir hak iddia etme hakkını vermez." denildi.

"Hamas, İslam'ın, diğer din ve şeriat müntesiplerinin gölgesinde güvenli bir şekilde yaşadığı barış ve hoşgörü dini olduğuna inanır, Filistin'in de halkların hoşgörü içerisinde yaşadığı ve yaşayacağı bir model olarak görür." denilen belgede, "Hamas, İslam'ın hak, özgürlük, onur ve adalet getirdiğini, her şekilde zulmü reddettiğini ve dini, dili, ırkı ve kimliği ne olursa olsun zalimi cezalandıracağını bilir. Aşırılığın her şekline, dini, ırki ve mezhepsel taassuba karşı olan İslam, müntesiplerini düşmana karşı durmaya ve mazluma destek olmaya ve kendi onurunu, toprağını, haklarını ve kutsal değerlerini korumaya çağırır." görüşüne yer verildi.

"Kudüs'ten ve herhangi bir parçasından feragat edilemez"

Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğuna vurgu yapılan belgede, şu ifadeler yer aldı: "Arap, İslam ve insanlık tarihinde dini, tarihi ve medeniyet açısından önemli bir yere sahiptir. O Filistin halkının yanı sıra Arap ve İslam ümmetinin hakkıdır. Kudüs'ten ve herhangi bir parçasından feragat edilemez. İşgalin (İsrail) Kudüs'ü Yahudileştirme ve Yahudi yerleşim birimleri faaliyetleri, gerçeklerin üzerini örtme ve Kudüs'ün tarihi dokusunu bozması yok hükmündedir. Mübarek Mescid-i Aksa halkımızın ve ümmetimizin hakkıdır. İşgalin bu hususta hiçbir hakkı yoktur. Aksa'yı Yahudileştirme ve bölmeye yönelik plan ve girişimleri geçersizdir ve hiçbir meşruiyeti yoktur."

Filistin yönetiminin rolüne değinilen belgede, alınacak kararların bağımsız olmasına ve dış çevrelere dayanmamasına değinildi.

Hamas'ın, Filistinli mülteciler meselesini tasfiye etmeyi hedefleyen her türlü girişim ve projeyi reddettiğini söyleyen Meşal, geri dönüş hakkının ne ilga edileceğini ne de eksiltileceğini vurguladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler