Bingöl’de değerler eğitimi kapsamında Nisan ayının değeri olan ‘Anne Baba hakkı gözetmek’ konulu program düzenlendi.

Bingöl'de Merkez Murat İlkokulu tarafından değerler eğitimi kapsamında Nisan ayının değeri olan ‘Anne Baba hakkı gözetmek' konulu program düzenlendi.

Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleşen ‘Anne Baba hakkı gözetmek' konulu değerin ele alındığı toplantıya, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ile öğrenci velileri katıldı.

Eğitim sezonu süresi içinde uygulanacak olan ‘Değerler Eğitimi' konuları ile ilgili bilgi sunumunu, Okul Müdürü Abdullah Biricik yaptı. Yapılan sunumun ardından okul tarafından kısa film gösterimi yapıldı.

Değerler eğitim temalı yapılan yarışmalarda dereceye girerek birinci olan öğrencilerin ödüllerini Milli Eğitim Müdürü Engin verirken, ikinci olan öğrencilerin ödüllerini Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş, üçüncü olan öğrencilerin ödüllerini ise Şube Müdürü ömer Şahin ve Abdulhaluk Çakan tarafından verildi.

Yapılan bilgi sunumu ve etkinliklerin ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Engin, Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Nisan ayının değeri olan "Anne-baba hakkını gözetmek" değerini bu ay tüm okullarda işlediklerini söyledi.

Engin, "Bu ayki değerimiz konusunda En güzelini atasözümüz söylemiş: Anaya babaya hizmet, Allah'a ibadet. Ana hakkını inkar eden kişilerin işi hiçbir zaman rast gitmez. Anasına, babasına haksızlık eden kişiler toplumda sevilmedikleri gibi Allah da böyle kimselerin yardımcısı olmaz." İfadelerini kullandı.

"İyi ve hayırlı evlat olarak tanınmanız sizi yükseltecektir"

"Davranışlarınızla anne ve babanıza mutluluk vermelisiniz." diyen Engin, "Anne-babalar, çocukları kendilerine itaat ettikleri için mutlu olmalıdırlar. İyi ve hayırlı evlat olarak tanınmanız sizi yükseltecektir. Ne kadar vasıflı yetişmiş olursanız olun bu sizin sadece egonuzu körükleyecektir, ebeveynlerinize ve yaşlılara karşı olan tevazu ve saygınızı arttırmayacaktır. Bu nedenle, tevazu, hürmet ve saygı niteliklerinizi geliştirmelisiniz. Ancak o zaman bu ülkenin birer iyi vatandaşı olabilirsiniz. Büyük bir insan olmayı düşünmeden önce iyi bir vatandaş iyi bir evlat olmayı hedeflemelisiniz. İsim ve şöhret bugün elde edilebilir fakat bunlar yarın kaybolabilirler. Fakat elde edilen iyi bir isim ebedi olacaktır. Bundan böyle anne-babanıza ve yaşlılarınıza hizmet ederek iyi bir isim kazanın." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler