Yasin Börü Davası'nın gerekçeli kararı açıklandı

PKK/HDP'liler tarafından 6-7 Ekim 2014'te Diyarbakır'da İslami kimlikli kişi ve kurumlara gerçekleşen saldırılarda katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının katil zanlılarının yargılandığı davanın gerekçeli kararı açıklandı.

6-7 Ekim 2014'te PKK/HDP'liler tarafından gerçekleşen saldırılarda şehid edilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün katil zanlılarının yargılandığı davanın gerekçeli kararı açıklandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin açıkladığı gerekçeli kararda; sanıklardan 16'sının "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ile "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 22'şer yıl, 2 sanığın 5'er kez müebbet ve 19'ar yıl ve suça sürüklenen 6 çocuğu ise 124'er yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Karar metninde, 6-7 Ekim saldırıları öncesi başta Abdullah öcalan olmak üzere, Kandil yönetimi, HDP Genel Merkezi ve diğer PKK türevi legal-illegal örgütlenmelerin IŞİD bahanesiyle İslami kimlikli kuruluşları hedef gösterdiğine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere, HDP MYK'sı 6 Ekim 2014 akşamında şu çağrıda bulunmuştu:

"Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK'dan halklarımıza acil çağrı: Kobane'de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobane'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz."

6-7 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen saldırılarda, başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin birçok il ve ilçesinde HÜDA PAR'ın parti teşkilatları ve üyelerinin yanı sıra İslami Sivil Toplum Kuruluşları da hedef alınmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler