A A A

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Eklenme : 2017-05-22 19:31

MARDİN - Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de 18-24 Mayıs Turizm Haftası dolayısıyla 6 ve 7'nci yüz yıllarda Romalıların askeri garnizon şehri olan Dara Antik Kenti'nde mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

Açılış törenine Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu katıldı.

Açılış sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Yaman, Dara'da yapılan çalışmaların ardından vatandaşın hizmetine sunulduğunu belirtti.

"Bütün misafirlerin burayı görmelerini arzu ediyoruz"

Yaman, "Kültür Bakanlığımız, Mardin Valiliğimiz, İl Kültür Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü ile Dara Antik Kenti'nde yapmış olduğumuz çalışmaları bugün vatandaşlarımızın hizmetine açmış olduk. Dara, yıllardır yerli ve yabancı birçok turisti misafir ediyor." dedi.

Dara'nın ülkenin en önemli mekânlarından biri olduğunu kaydeden Yaman, "Antik mezarlar, sarnıçlar ve zindanlara ilişkin yapılan faaliyetleri de bugün itibari ile halkımızın istifadesine sunmanın programını gerçekleştirmiş olduk. Dara Mahallemiz ve burada tescilli olan kültür varlıklarımız, gerçekten ülkemiz için bir hazine değerindedir. O nedenler Mardin'e gelen bütün misafirlerin burayı görmelerini arzu ediyoruz. Burada ki çalışmalarımız deva edecek." diye konuştu.

Bölgede artık huzurun ön planda olduğunu vurgulayan Yaman, "20-21 Mayıs'ta bölgede en çok ziyaret edilen il halinde Mardin. İlk geldiğimde söylüyordum, ‘sabredin Mardin, ülkenin en huzurlu kenti haline gelecek' diye. Sağ olsun devletimiz, hükümetimiz ve bakanlığımız her türlü desteği verdi ve artık bölgede huzur ön planda. Mardin'imiz huzurlu bir şehir haline geldi." dedi.

"Dara'yı Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz"

Mardin İl Kültür Müdürü Alaattin Aydın ise Dara Antik Kent'te Müzeler Haftası'nın açılışını yaptıklarını belirtti. Dara'yı Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istediklerini anlatan Aydın, "Açılışı burada yapmamızın nedeni, kentteki değerleri dünyaya ve halkımıza tanıtmak ve vatandaşların buraya gelmesini sağlamak. Dara gibi bizim bakir alanlarımız çoktur. Mardin kültür açısında geniş bir şehir… Bu kültürü sanatla birleştirerek daha çok artırmak istiyoruz. Huzur ortamından dolayı Mardin'de her gün çeşitli etkinlikler oluyor." ifadelerini kullandı.

"Buranın kamulaştırılmaması devletin ayıbıdır"

Dara Mahalle Muhtarı İbrahim Bilgiç de milattan önce üçüncü yüzyıla dayanan Dara'nın eşsiz bir tarihe ve öneme sahip olduğunu kaydetti. Bilgiç, "Dara, 40 yıldır birinci derece SİT alanı, ancak maalesef hizmetlerden yararlanamıyoruz. Yerin altına 65 basamakla indiğimiz yeraltı zindanı var, ama hemen üstünde daha sonra yapılmış bir yapı var. Buranın bir türlü kamulaştırılmaması devletin bir ayıbıdır. Bu görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için kamulaştırma şart. Bunlar yapılsa dünyanın en çok ziyaret edilecek en büyük tarihi kentlerden olacak." dedi. (M. Salih Keskin- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER