Mardin'in Derik ilçesinde PKK'lilerin el yapımı patlayıcıyla düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybeden Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün babası, Hz. Adem'den bu yana hak ve batıl mücadelesinin yaşandığına dikkat çekti.

Mardin'in Derik ilçesinde görev yaparken PKK'liler tarafından makam odasına tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesiyle hayatını kaybeden Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün babası Asım Safitürk, Gaziantep'te katıldığı bir programda, oğlunun suikasta uğramadan birkaç gün önce kaymakamlığa gelen bir yaşlı kadının Safitürk'e katledileceğini söylediğini belirtti.

Mardin'in Derik ilçesinde 10 Kasım 2016 yılında PKK'lilerin el yapımı patlayıcıyla düzenlendiği saldırı sonucu katledilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün babası Asım Safitürk, Gaziantep'te oğlu adına düzenlenen programa katıldı.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesi Binevler Mahallesi'ndeki Anneler Ortakolu'nda Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına "Kayıp Hazinelerin Keşfi" temalı proje programı düzenlendi. Proje kapsamında öğrencilere düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Okulun toplantı salonunda düzenlenen programa, Gaziantep Vali Vekili Halil Uyumaz'ın yanı sıra Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, kaymakam Safitürk'ün babası Asım Safitürk, okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Kaymakam Safitürk'ün hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti. Oğlunun hayatının anlatıldığı gösteriyi izleyen baba Safitürk, gözyaşlarını tutamadı.

Duygusal anların yaşandığı programda, bir konuşma yapan baba Asım Safitürk, Hz. Adem'den bu yana hak ve batıl mücadelesinin yaşandığına dikkat çekti.

Safitürk, "Biliyorsunuz bu mücadele Âdem (a.s) beri gelmektedir. O günden bu güne kadar iki hak ve batıl davası Âdem (a.s) çocukların arasında başlıyor. Birisi katil, birisi şehit oluyor. Şehitlik ve katillik o zamandan başlıyor. Peygamberlikten sonra şehitlik en yüksek bir mertebedir." dedi.

Konuşmasında eğitimcilere de seslenen Safütürk, "Çocuklar sokakta kayboluyor. Ne olursunuz onlara sahip çıkın. Peygamberimiz 'Çocuklarınızı üç hasletle yetiştirin' diye buyuruyor. Biz çocuklarımızı eğer Peygamberimizin istediği bir şekilde yetiştirirsek dünyayı fethedersiniz. Anarşi ve terör olmaz. Sarhoş naraları duyulmaz. Eğlenceler, oyunlar, hoşa gitmeyen durumlar, edebe ve saygıya aykırı durumlar da olmaz. Bu üç haslet nedir? Peygamber aşkı, ehl-i beyt sevgisi ve Kur'an-ı Kerim sevgisi. Allah'ın insanlara verdiği nimetlerin başında ise önce akıl gelir. Akıl olmazsa insan neye yarar. Aklın da güzelleşmesi için nurunu ve ışığını Kur'an'dan, Hz Muhammed'den alırsa büyük adam olur." ifadelerini kullandı.

Oğlunun şehit olduğunu ve bunun kendilerini teselli ettiğini ifade eden Safitürk, "Benim oğlumun günü o kadardı. Günü geldiğinde ölecekti. Ama ne var ki milletin 80 milyonunun gönlünde taht kurdu. Bizim en büyük teselli kaynağımız budur. Ama Allah, evlat acısını kimseye çektirmesin." şeklinde konuştu.

Konuşmasında oğlunun katledilmeden önce öldürüleceği haberini aldığını söyleyen baba Safitürk, "Biz zaten bunu bekliyorduk. Belediyeden bir kadın kaymakamlığa geliyor. Ağabeyi de yanında. Kadın diyor ki 'kaymakam bey ilk öldürülecek adam sensin, bütün plan, programlar yapılmıştır. Ne olursun şu kayyumluktan istifanı ver' deyip kadın ayrılmış. Ağabeyi 'ben kadını görsem tanırım' diyor. Oğlum ise hiç tepki vermiyor. Ağabeyi kendisine 'kardeşim duymadın mı, bu kadın ne diyor?' diye soruyor. Fatih de elini alnına götürerek 'Ağabey, şu yazıyı buraya ben yazmadım!' diyerek cevap veriyor. Benim evladım da öyle bir teslimiyet vardı. İlçeden ayrılmıyor, görevini bırakmıyor. Bizim korktuğumuz başımıza geldi. Şehit olana kadar Muhammet Fatih'i bizim oğlumuz zannediyorduk oysa 80 milyonun oğluymuş. Herkes onu bağrına bastı."

Programda, Gaziantep Vali Vekili Halil Uyumaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile Okul Müdürü Mehmet Kemerli de birer konuşma yaptı.

Programda, okul müdürü Mehmet Kemerli tarafından Kaymakam Safitürk'ün babasına oğlunun fotoğrafı hediye edildi.

Yapılan dua ile sona eren programın ardından okul içerisinde Kaymakam Safitürk, adına yaptırılan çok amaçlı salonun açılışı yapıldı. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler