Sur'da kamulaştırılan yapılar yıkılıyor

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde kamulaştırılan 2 mahalle kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında aralarında metruk yapıların da bulunduğu bazı binaların yıkımına başlandı.

Diyarbakır Sur ilçesi Alipaşa ile Lalebey Mahallesi'nde 2013 yılında kentsel dönüşüm kapsamında alınan karar ile kamulaştırılan ve yıkım kararı alınan bina ve evlerin yıkımına başlandı.

Alipaşa Mahallesi'ndeki yıkım için polis güvenlik önlemleri alırken, Büyükşehir Belediyesine ait iş makinaları sabah saatlerinden itibaren mahalleye girerek, önceden suyu ve elektriği kesilen binaları yıkmaya başladı.

Daha önce Resmi Gazete şu karar alınmıştı: "Diyarbakır ili Sur ilçesinde ilân edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27'nci maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır."

Kamulaştırmaya alınan ve yıkımı devam eden mahalleler, Çevatpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı. Yıkılacak diğer isimleri şöyle: "Abdaldede, Alipaşa, Cemal Yılmaz, Camii Kebir, İnönü, İskenderpaşa, Lalebey, Malikahmet, özdemir, Süleyman Gazi, Savaş, Şemhane, Ziya Gökalp, Köşkler ve Yenişehir Mahallesi"

Hatırlanacağı üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet özhaseki Lalebey ve Alipaşa mahalleleri bölgesinde bazalt taşlarından, Diyarbakır evlerinin olduğu bir mahalle ortaya çıkarmak istediklerini ifade etmişti. (Emrah Deniz, Abdurrahman Tetik-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler