İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bin 4 hakim 68 vali ve kaymakam hakkında soruşturma yürüttüğünü açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca bin 4 hakim ve savcı ile 68 vali ve kaymakam hakkında FETö/ PDY üyesi olmak ve bağlı suçlardan soruşturma yürütüldüğü bildirdi.

İstanbul başta olmak üzere 9 ilde görev yapan toplam bin 4 hakim ve savcı ile 68 vali ve kaymakam hakkında FETö/PDY üyesi olmak ve bağlı suçlardan soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

Açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki sınırları dahilindeki başta İstanbul olmak üzere Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa il ve ilçelerinde görev yapan toplam 1004 hakim ve savcı ile 68 vali ve kaymakam hakkında FETö/PDY üyesi olmak ve bağlı suçlardan soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

FETö/PDY üyesi olmak suçundan şüpheli olan hakim ve savcılardan 448'inin tutuklu olduğu, 400'ü hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulandığı belirtilen açıklamada, 57'si hakkında yakalama kararı bulunduğu ifade edildi. 99 hakim ve savcının ise yeniden inceleme talebinin kabul edildiği, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca göreve iade edildikleri ancak haklarındaki soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Vali ve kaymakamlara ilişkin soruşturmada, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da bulunduğu 29 vali ve kaymakam "FETö üyesi olmak" suçundan tutuklanırken, 19 vali ve kaymakam adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı, firari olduğu tespit edilen 2 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 18 şüpheli hakkında ise herhangi bir koruma tedbiri uygulanmaksızın soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Vali ve kaymakamlara yönelik henüz açılan bir dava bulunmuyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler