A A A

Tarihi Tuğrul Bey Cami restorasyonu devam ediyor

Eklenme : 2017-05-28 12:52

BİTLİS - Ahlat-Adilcevaz Karayolu üzerinde bulunan ve Anadolu’nun ilk kubbeli cami örneklerinden olan tarihi Tuğrul Bey Cami restorasyonu devam ediyor.

Tarihi Tuğrul Bey Cami restorasyonu devam ediyor

Bitlis'te Ahlat-Adilcevaz Karayolu üzerinde, Van Gölünün kıyısında bulunan ve Anadolu'nun ilk kubbeli cami örneklerinden olan tarihi Tuğrul Bey Camii'nin Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 2016 yılında başlatılan restorasyon çalışması devam ediyor.

En son 1965 yılında vakıflarca restore edilerek ibadete açılan Tuğrul Bey (Zal Paşa) Cami, o günden bu yana bakımı yapılmayarak kendi haline terk edilmişti. Nem ve rutubetten dolayı sıvaları dökülen caminin kış aylarında ısıtma sorunu nedeniyle ibadet edilmiyordu.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tarihi cami 2016 yılında restorasyona alındı. Hâlâ restorasyonu devam eden tarihi cami, 2017 yılının sonunda yeniden ibadete açılması bekleniliyor.

Tuğrul Bey (Zal Paşa) Camii'nin tarihi

Kim tarafından yapıldığıyla ilgili net bir bilgi bulunmasa da kimi kaynaklarda Mimar Sinan tarafından yapıldığı belirtiliyor. Caminin girişine asılan ve kısa tarihçenin yazılı olduğu levha üzerinde de Mimar Sinan tarafından yapıldığına yer veriliyor. Caminin çok eski bir tarihe sahip olduğu, Anadolu'nun ilk kubbeli cami örneklerinden olduğu biliniyor. Van Gölü sahilinde ve Adilcevaz ilçesinin girişinde ve kalenin hemen altında bulunuyor.

15. Yüzyılın sonlarıyla 16. Yüzyılın başlarında Zal Paşa tarafından restore edildiği bilgisinin olması sebebiyle halk arasında Zal Paşa Camisi olarak da isimlendiriliyor. Tarihi ve doğal güzelliğiyle bir Anadolu harikası olan Tuğrul Bey Camii, özellikle Cumhuriyetten sonra ibadete kapatılmış, tuz deposu olarak kullanılmıştı. 1965 yılına kadar amacına uygun kullanılmayan Tuğrul Bey Camii, 1965 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore edilerek eski işlevine kavuşturulmuştu. (İLKHA)Anadolu’nun ilk kubbeli camisi Tuğrul Bey cami hizmet bekliyor
Anadolu’nun ilk kubbeli camisi Tuğrul Bey cami hizmet bekliyor

Bitlis'in Adilcevaz, Ahlat-Adilcevaz Karayolu üzerinde bulunan ve Anadolu’nun ilk kubbeli cami örneklerinden olan tarihi Tuğrul Bey Camisi, yetkililerin ilgisizliğinden dolayı kendi haline terk edilmiş....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER