"31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi, dünyada 700 milyon insanın pasif sigara içiciliği riski altında olduğunu belirtti.

Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, beraberindekilerle birlikte "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" münasebetiyle halka sigaranın zararlarını anlatan broşürler dağıttı.

Broşür dağıtımının ardından yapılan basın açıklamasını Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi Gençlik Komisyonu Başkanı Ali Cengiz okudu.

Tütün kullanımının tek başına en önemli ölüm nedeni olduğunu belirten Cengiz, sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, Türkiye'de ise 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu söyledi.

Cengiz, "önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır. Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır. İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak sözü verilsin. Bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın." dedi.

Dünya genelinde sigara kullanımının arttığını dile getiren Cengiz, şunları söyledi: "Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda bir milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Dünya Sağlık örgütü (DSö) istatistiklerine göre, 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan hayatını kaybedecek."

Çocuk ölümlerinin kaynağı pasif içicilik

Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısının sigara dumanının kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakıldığını sözlerine ekleyen Cengiz, "Yeşilay Dergisi'nde yer verilen istatistiklere göre, pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı sigara dumanının kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin 3'te birinin kaynağı pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan, bu oranın giderek artış göstermesi. öyle ki dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı, pasif içicilikle risk altında. Ev ortamında sigara içiciliğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım, solunum enfeksiyonları iki buçuk kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor. Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten uzmanlar, Yeşilay'ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği 'Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma' kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini belirtiyor." ifadelerini kullandı. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler