Yüzyıllık kutnu kursiyerlerin elinde hayat buluyor

Gaziantep'te unutulmaya yüz tutmuşken yeniden hayat bulan kutnudan yapılan ayakkabı, fular, şal, çanta, yelek, kravat, yatak örtüsü, perde ve yastıklara büyük ilgi gösteriliyor.

Türkiye'de sadece Gaziantep'te üretilen ve dokuma sanatı da 16'ncı yüzyıla kadar uzanan kutnu kumaşının her anlamda değerlendirilerek unutulmaması için İŞKUR İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle kurs açıldı.

Yürütülen kurs, yaklaşık üç buçuk ay sürdü. Toplamda 440 saat verilen eğitimde kursiyerlere, çözgü hesaplaması, çözgü ve tarak taharının nasıl yapılması anlatıldı.

Yüzyıllardır ilmek ilmek dokunan ve padişah kaftanlarında kullanıldığı için "saray kumaşı" olarak da bilinen kutnunun kullanım alanlarının genişletilmesi için kutnu kumaşını hem özüne sadık kalınarak hem de modernize edilerek geçmişten geleceğe taşımak amacıyla ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları devam ediyor.

Kursiyerlerin elinden yeniden hayat bulan ve 16'ncı yüzyıldan beri dokunan kutnu kumaşı, kursiyerler tarafından hem aksesuar hem de dekoratif ürünler olarak imal ediliyor. Unutulmaya yüz tutmuşken yeniden hayat bulan kutnudan yapılan ayakkabı, fular, şal, çanta, yelek, kravat, yatak örtüsü, perde ve yastıklara büyük ilgi gösteriliyor.

Kutnu dokuma ve özellikleri hakkında da bilgilendirilen kursiyerler, ayrıca tezgâhta kutnu kumaşını dokuyarak, aksesuar ve dekoratif ürünler yapmayı öğrendi. Atölye çalışmalarını başarıyla tamamlayan kursiyerler, part time olarak istidam edildi.

öte yandan kursiyerler tarafından yapılan ürünlerin ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek sergide sergilenecek. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler