Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, Körfez ülkelerinin Trump'tan izin alarak Katar ile ilişkileri kestiklerini söyledi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, Körfez ülkelerinin ABD Başkanı Donald Trump'tan izin alarak Katar ile ilişkileri kestiklerini belirtti.

Katar'ın nüfus açısından Ortadoğu ülkeleri arasında küçük ülkelerden biri olduğunu dile getiren Piriççi, "Katar'ın, nüfusuyla bölge ve dünya politikasındaki etkisi karşılaştırılamaz ölçüde. Aynı zamanda dünya doğalgaz rezervleri açısından dünyanın 3'üncü büyük ülkesidir." şeklinde konuştu.

Yaşananların "Arap Baharı" ile başlayan sürecin bir başka aşaması olduğunu belirten Pirinççi, sözlerine şöyle devam etti: "Arap Baharındaki o değişim hareketini Türkiye ile beraber en fazla destekleyen ülke Katar idi. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin başını çektiği kitle ise devrim/değişim sürecini tersine çevirmek için karşı darbeler gerçekleştirdiler. Mısır'da bunun bir örneğini gördük. Katar'ın bu desteği Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin hoşuna gitmeyen şeylerdi."

"Trump'tan icazet alındı"

Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretini de değerlendiren Pirinççi, "Trump'ın etkisinden olmaktan ziyade Trump'tan icazet alınması olarak yorumluyorum. Çünkü Katar aynı zamanda 10 bin ABD askerine ev sahipliği yapıyor. ABD merkez komutanlığının merkezlerinden bir tanesi Doha'da. Aynı zamanda Katar'da Türkiye'nin de askeri üssü bulunmaktadır. Amerikan üssü açısından baktığımızda ABD müttefik bir ülke, Batı ile yakın ilişkileri olan bir ülke. Batı ile yakın ilişkiler içinde olan bir ülkeyi birdenbire görüşmeden veya istişare etmeden baskı altına almak kolay bir şey değil. Trump'ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan yönetimlerinin Trump'ı bu konuda ikna ettiklerini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Katar'a yapılanın aynısının başka ülkelere yapılamayacağını söyleyen Pirinççi, sabotaj eylemleri veya farklı yollar kullanılarak ülkeleri karıştırmak isteyen ülkelerin olduğuna dikkat çekti.

"Kısa vadede Türkiye ekonomisine olumlu yansıyacaktır"

Yaşananların Türkiye ekonomisini olumlu veya olumsuz etkilemesi hususunda değerlendirme yapmanın henüz erken olduğunu dile getiren Pirinççi, "Suudi Arabistan şu an sözünü geçirebildiği tüm ülkelere Katar ile ilişkilerini azaltma veya kesmesi yönünde baskı yapıyor. Maldivler, Libya, Mısır ve Yemen yönetimlerine bunu yaptırdı. Acaba Suudi Arabistan ülkeleri 'Ya bizdensiniz ya Katar'dan?' diye gruplaştıracak mı? Böyle ikilemeye gitmediği sürece bir sıkıntının olacağını düşünmüyorum." dedi.

Katar'a uygulanan ablukanın Türkiye ekonomisine kısa vadede olumlu yansıyabileceğini ifade eden Pirinççi, uzun vade için şimdilik bir şey söylemenin çok doğru olmayacağını sözlerine ekledi. (Mustafa Bikeç - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler