A A A

Gaziantep'in en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı

Eklenme : 2017-06-12 16:44

GAZİANTEP - Gaziantep'te tarih ve medeniyet tutkunları için kentin donanımlı en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı.

Gaziantep'in en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı

Gaziantep'te tarih ve medeniyet tutkunları için kentin en donanımlı en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı. Ücretsiz mozaik eğitimi alan kursiyerler, atölye çalışmalarıyla el becerilerini geliştirecekler.

Gaziantep'te hizmete giren Jale Tekinalp Yücel Gaziantep Mozaikleri Kültür ve Sanat Merkezi ilgi görüyor. Merkeze müracaat eden erkek ve kadın kursiyerlere profesyonel eğitmenler tarafından mozaik eğitimi veriliyor. Atölye çalışmaları ile kursiyerlerin el becerileri de geliştiriliyor.

Türkiye'de mozaik denilince akla Gaziantep'in geldiğini ve insanlık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehrin kültürel miras değerleri bakımından da çok zengin olduğunu belirten Gaziantep Mozaik Merkezi Koordinatörü Gülçin Sökücü, Türkiye turizminde Gaziantep'in çok önem taşıdığını söyledi.

Sökücü, "Zeugma Mozaik Müzesi bin 800 yıl önce yapılmış mozaikleri ile dünyada göz kamaştıran en güzel eserleri bünyesinde barındırıyor. Gaziantep'imizi eskiden olduğu gibi mozaik sanatının merkezi yapmak istiyoruz. Bu değerlerin hepsini harmanladığınızda da mozaik sanatının kentin tanıtımındaki önemini anlıyoruz." dedi.

Mozaiğin iç ve dış mimaride kullanılmasını istediklerini dile getiren Sökücü, "Bu sanatın hayatın her alanında ve şehrin içerisinde yer almasını hedefliyoruz. Kendi kültürümüzü, dokumuzu katabileceğimiz çağdaş dönem mozaikleri üretmek gibi bir isteğimiz var ve bunu şehir planlarının içine yerleştirmek istiyoruz. Mozaiğin iç ve dış mimaride de kullanılmasını, evlere, camilere ve özel konutların içine girmek istiyoruz. Mozaikler sadece yerlerde ve duvarlarda da olmamalı. Her şeyin üstüne işlenebilir ve sınırsız olmalıdır. Evlerde kullanılabilir objeler, takılabilir takılar, yer döşemeleri gibi alanlarda yaşatılmasını istiyoruz. Türkiye turizminde Gaziantep çok önem taşıyor. Yeni neslin de bu sanatı öğrenerek yaşatması gerekiyor ki bu vizyon sanatıyla kendi şehrini tanıtabilsin, enerjisini, ruhunu ve değerlerimizi yansıtabilsin." ifadelerini kullandı.

Merkezde 16 yaş ve üzerindekilere eğitim verildiğini belirten Sökücü, kursların ücretsiz olduğunu ve kursiyerlere istekleri doğrultusunda antik ve çağdaş mozaik eğitimleri verildiğini dile getirdi. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.

Şanlıurfa'daki hayvan pazarlarında hareketlilik

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Şanlıurfalıların kurbanlık almak için hayvan pazarlarına gelmesiyle hareketlilik başladı.
TÜM HABERLER