A A A

Gaziantep'in en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı

Eklenme : 2017-06-12 16:44

GAZİANTEP - Gaziantep'te tarih ve medeniyet tutkunları için kentin donanımlı en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı.

Gaziantep'in en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı

Gaziantep'te tarih ve medeniyet tutkunları için kentin en donanımlı en büyük mozaik eğitim merkezi açıldı. Ücretsiz mozaik eğitimi alan kursiyerler, atölye çalışmalarıyla el becerilerini geliştirecekler.

Gaziantep'te hizmete giren Jale Tekinalp Yücel Gaziantep Mozaikleri Kültür ve Sanat Merkezi ilgi görüyor. Merkeze müracaat eden erkek ve kadın kursiyerlere profesyonel eğitmenler tarafından mozaik eğitimi veriliyor. Atölye çalışmaları ile kursiyerlerin el becerileri de geliştiriliyor. 

Türkiye'de mozaik denilince akla Gaziantep'in geldiğini ve insanlık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehrin kültürel miras değerleri bakımından da çok zengin olduğunu belirten Gaziantep Mozaik Merkezi Koordinatörü Gülçin Sökücü, Türkiye turizminde Gaziantep'in çok önem taşıdığını söyledi.

Sökücü, "Zeugma Mozaik Müzesi bin 800 yıl önce yapılmış mozaikleri ile dünyada göz kamaştıran en güzel eserleri bünyesinde barındırıyor. Gaziantep'imizi eskiden olduğu gibi mozaik sanatının merkezi yapmak istiyoruz. Bu değerlerin hepsini harmanladığınızda da mozaik sanatının kentin tanıtımındaki önemini anlıyoruz." dedi.

Mozaiğin iç ve dış mimaride kullanılmasını istediklerini dile getiren Sökücü, "Bu sanatın hayatın her alanında ve şehrin içerisinde yer almasını hedefliyoruz. Kendi kültürümüzü, dokumuzu katabileceğimiz çağdaş dönem mozaikleri üretmek gibi bir isteğimiz var ve bunu şehir planlarının içine yerleştirmek istiyoruz. Mozaiğin iç ve dış mimaride de kullanılmasını, evlere, camilere ve özel konutların içine girmek istiyoruz. Mozaikler sadece yerlerde ve duvarlarda da olmamalı. Her şeyin üstüne işlenebilir ve sınırsız olmalıdır. Evlerde kullanılabilir objeler, takılabilir takılar, yer döşemeleri gibi alanlarda yaşatılmasını istiyoruz. Türkiye turizminde Gaziantep çok önem taşıyor. Yeni neslin de bu sanatı öğrenerek yaşatması gerekiyor ki bu vizyon sanatıyla kendi şehrini tanıtabilsin, enerjisini, ruhunu ve değerlerimizi yansıtabilsin." ifadelerini kullandı.

Merkezde 16 yaş ve üzerindekilere eğitim verildiğini belirten Sökücü, kursların ücretsiz olduğunu ve kursiyerlere istekleri doğrultusunda antik ve çağdaş mozaik eğitimleri verildiğini dile getirdi. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER