TÜİK, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 5,6 azaldığını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), süt ve süt ürünleri üretimi nisan ayı verilerini açıkladı. Buna göre, ticari süt işletmelerince nisan ayında 765 bin 449 ton inek sütü toplandı.

Toplanan inek sütü miktarı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azaldı.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 124 bin 829 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 55 bin 174 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 611 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,5 arttı.

Yoğurt üretimi 96 bin 533 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 41 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış gösterdi.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azaldı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler