A A A

"İtikâfa girerek nefis muhasebemizi iyi yapmalıyız"

Eklenme : 2017-06-14 14:19

BİTLİS - İtikâf sünnetinin önemini anlatan Bitlis İl Müftüsü, cami ve mescitlerde itikâfa girip, nefis muhasebesi yapılması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının son 10 gününde ihya edilen itikâf sünnetiyle ilgili tavsiyelerde bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, itikâfa girenlerin Kur'an-ı Kerim okuyup, çokça ibadet etmeleri gerektiğini söyledi.

Şehir merkezinde Kalealtı ve Kadiriler camileri ile Fethiye Mescidi'ni itikâfa girecekler için hazır hale getirdiklerini bildiren Geylani, talep olması halinde başka cami ve mescitlerin de açılabileceğini belirtti.

İtikâfın, Hz. Muhammed'in önemli bir sünneti olduğunu dile getiren Geylani, "İtikâf, Ramazan'ın son 10 gününde çok zaruri bir durum olmadıkça özellikle mescitlerde ve camilerde dünya ile tamamen ilişkimizi kesip, Allah'ı zikretmek üzere günahlarımızı, hatalarımızı, kusurlarımızı hatırlayıp, gözyaşını dökerek, tövbe ve istiğfar edilerek yapılan bir sünnettir." dedi.

"İtikâfa girecek Müslümanlar, Kur'an okuyup bolca ibadet etsinler"

İtikâfa gireceklere çokça ibadet etmeleri tavsiyesinde bulunan Geylani, şunları söyledi: "İtikâfa girecek Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz şudur: Bolca Allah'ı zikredelim, çokça Kur'an okuyalım. Nefis muhasebesini güzel bir şekilde yapalım. 'Yarın Allah'ın huzuruna çıktığım zaman durumum nasıl olacak?' diye hesabımızı yapmalıyız. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde 'Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin, büyük hesap günü için kendinizi donatın. Çünkü kıyamet gününde hesap ancak dünyada iken kendisini hesaba çekenler için kolay olacaktır.' buyuruyor. İtikâfa girdiğimizde nefsimizle baş başa kalıyoruz. Burada nefis muhasebemizi yapmalıyız. Başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan bu ayın son 10 gününde cami ve mescitlerde itikâfa girerek nefis muhasebemizi iyi yapmalıyız."

Ramazan'ın son 10 gününde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nin aranması gerektiğini ifade eden Geylani, bu gecenin de en güzel şekilde ihya edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"En büyük adaletsizlikler CHP zihniyetinin yönetimde olduğu dönemde oldu"

2017-06-28 11:42:08

CHP'nin başlattığı yürüyüşü değerlendiren HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, en büyük adaletsizliklerin CHP zihniyetinin yönetimde olduğu dönemde yaşandığını belirtti.

"Bizim ittihadımız birbirimize muhabbetimizdir"

2017-06-22 17:43:38

Bayramların kişiler arasındaki kırgınlıkların sona ermesi için fırsat olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Davut Işıkdoğan, müminlerin ittihadının, birbirlerine karşı muhabbetleri olduğunu belirtti.

"Kadir Gecesi'nin kadrini bilelim"

2017-06-20 19:02:00

Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiren Mardinliler, bu gecenin kadrinin bilinmesini istediler.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER