Minik bebeğe böbrek ameliyatı

Mardin'de kapalı yöntemle gerçekleştirilen operasyonla 3 aylık bebeğin böbreğindeki taşlar alınarak, böbrek yolu darlığı giderildi.

Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Hanım ve Rıfat Bayar çifti, 3 aylık Abdullah isimli bebeklerinin idrarında yanma, bulantı, kusma ve kilo alamama şikâyetleri nedeniyle özel bir hastaneye başvurdu.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsrafil Ağaoğlu'nun muayenesinden sonra çekilen ultrasonda minik bebeğin sol böbreğinde taşlar ve daralma tespit edildi.

Ağaoğlu ve ekibince bir saat 15 dakika süren operasyonda, 3 aylık bebeğin böbreğindeki 2-3 taş alındı ve daralma, yeni yol açılarak giderildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ağaoğlu, "3 aylık Abdullah doğduğu günden itibaren yüksek ateş ve idrar yolu enfeksiyonu geçiriyordu. Şikâyetlerin artması ile birlikte ailesi çocuğu hastaneye getirdi. Burada yapılan tetkiklerin ardından hastaya sol böbrek taşı ve sol UPJ (böbrek çıkış yeri) darlığı teşhisi konuldu. Böbrek yolu darlığı anne karnında başlayan bir hastalıktır. Bir an önce ameliyat edilip bu yolun yeniden açılması gerekiyordu. Abdullah bebek için özel bir ameliyat gerçekleştirdik. Üç aylık bebeğe böbrek havzasının idrar kanalına geçiş yerindeki darlık nedeniyle yeni bir yol yapma operasyonu yaptık. Sol böbrekte 2-3 taş vardı. Taşlarını da aldık. İlk kez 3 aylık bir bebeğe böyle bir ameliyat gerçekleştiriyoruz." dedi.

Çok zor bir operasyon gerçekleştirdiklerini bildiren Ağaoğlu, ekibi ile bir saat 15 dakika süren ameliyatta herhangi bir komplikasyon yaşamadıklarını ve ameliyatın başarılı bir şekilde sona erdiğini belirtti.

Ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı büyük bir sevinç yaşayan Rıfat Bayar da "Oğlum Abdullah doğduğu günden beri böbrek şişme sorunu yaşıyordu. Mardin'de yaptığımız tetkiklerin ardından doktorlar bizi Diyarbakır'a sevk etti. Diyarbakır'a gittiğimizde yine oğluma bazı tetkikler yapıldı. Hastanede yapılan tetkiklerde sol böbreğinde taş olduğu ve böbrek çıkış yerinde darlık olduğu, çocuğun ameliyat edilmezse böbreğinin iflas edeceği ve bu ameliyatın da ancak büyük şehirlerde yapılabileceği söylendi. Doktorların acil ameliyat edilmesi gerektiği bilgisini verdikten sonra annesiyle zor bir karar alarak, çocuğumuzun ameliyat edilmesine ve bu ameliyatın da özel hastanede yapılmasına karar verdik. Doktor bey ve ekibi başarılı bir ameliyatın altına imza atarak, çocuğumu sağlığına kavuşturdu. Allah kendilerinden razı olsun." ifadelerini kullandı.

Doktorlara teşekkür eden Hanım Bayar ise "Allah'a şükür, bebeğimiz iyi. Artık idrarı geliyor. Bebeğim her gün ağlıyordu, duramıyordu yerinde. Ameliyat öncesi biraz korktuk ve tedirgin olduk fakat sonra biraz rahatladık. Allah'a şükürler olsun, çok güzel geçti. Bebeğim tekrar sağlığına kavuştuğu için çok sevinçliyim." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler