A A A

Van'dan Arakanlı muhacirlere su kuyusu

Eklenme : 2017-06-17 16:29

VAN - Vanlı hayırseverler tarafından, Avrupa Yetim-Der'in aracılığıyla Bangladeş'te kamplarda yaşayan Arakanlılar için su kuyusu açtırıldı.

Van'dan Arakanlı muhacirlere su kuyusu

Myanmar hükümetine bağlı askerler ve Budist çetelerin, Maheshkhali Müslümanlara yönelik barbarca saldırılarını arttırması nedeniyle Bangladeş'e sığınan Arakanlılar için uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim-Der tarafından su kuyusu açtırıldı.

Açtırılan su kuyusunun birçok muhacirin su ihtiyacını karşılayacağını belirten Avrupa Yetim-Der Türkiye Temsilcisi Mehmet Nurullah Günaydın, Chittagong bölgesinde yaklaşık 32 bin Arakanlı mültecinin olduğunu söyledi.

Günaydın, "Arakan'a çok yakın, Türkiye ve Yunanistan gibi Bengal Körfezi'nin küçük gölleri var. Bu bölgelerdeki kamplarda yaklaşık 5 bin Arakanlı mülteci yaşıyor. Kutupalong Kampı'ndan sonra oluşturulan küçük kamplardır bunlar. Genellikle devlet bu bölgeye kamp yapmadı. Arakanlı mülteciler boş arazilerde kamp yaptılar." dedi.

"Arakanlı mülteciler çok zor durumda"

Arakanlı mültecilerin ihtiyaç sahibi olduğunu ifade eden Günaydın, Bangladeş'te de iş bulmanın mümkün olmadığını bildirerek, "Bangladeş'te bildiğiniz gibi işsiz oranı çok yüksektir. O yüzden Bangladeş halkı da geçimlerini çok zor sağlıyor. Bangladeş'te içme suyu bulmak sıkıntılıdır. Bu durumda Arakanlı mülteciler de ailelerini bırakıp su bulmak ile uğraşamıyorlar." şeklinde konuştu.

Budist çetelerin barbarca saldırılarında birçok çocuğun yetim kaldığını hatırlatan Günaydın, Avrupa Yetim-Der olarak, hayırseverlerin de desteğiyle ellerinden geldiği kadar kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Son olarak Günaydın, "Arakanlı yetimler çok zor şartlarda yaşıyor. Çocuklara eğitim konusunda yardımcı olunabilir. Böylelikle okul veyahut medreselere çok ihtiyaç var. Avrupa Yetim-Der olarak yardımlarımız devam ediyor. Ramazan ayı dolayısıyla yüzlerce Arakanlıya gıda paketi dağıttık. Binlerce kişiye iftar yemeği veriyoruz. Bu Ramazan Bayramı dolayısıyla da yetim çocuklara bayramlık elbise dağıtımı yapacağız." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat

Sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat

2017-06-28 16:06:22

Uzmanlar, güneş çarpmalarına karşı diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalığı olanlar ile yoğun ilaç kullananların dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

2017-06-26 19:11:10

Mardin'de tek odası bulunan harabe evde yaşam mücadelesi veren İli ailesine Artuklu Kaymakamlığı tarafından yardım yapıldı.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'de yetim ailelere yardım

2017-06-24 10:04:36

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER