A A A

Van'dan Arakanlı muhacirlere su kuyusu

Eklenme : 2017-06-17 16:29

VAN - Vanlı hayırseverler tarafından, Avrupa Yetim-Der'in aracılığıyla Bangladeş'te kamplarda yaşayan Arakanlılar için su kuyusu açtırıldı.

Van'dan Arakanlı muhacirlere su kuyusu

Myanmar hükümetine bağlı askerler ve Budist çetelerin, Maheshkhali Müslümanlara yönelik barbarca saldırılarını arttırması nedeniyle Bangladeş'e sığınan Arakanlılar için uluslararası yardım kuruluşu Avrupa Yetim-Der tarafından su kuyusu açtırıldı.

Açtırılan su kuyusunun birçok muhacirin su ihtiyacını karşılayacağını belirten Avrupa Yetim-Der Türkiye Temsilcisi Mehmet Nurullah Günaydın, Chittagong bölgesinde yaklaşık 32 bin Arakanlı mültecinin olduğunu söyledi.

Günaydın, "Arakan'a çok yakın, Türkiye ve Yunanistan gibi Bengal Körfezi'nin küçük gölleri var. Bu bölgelerdeki kamplarda yaklaşık 5 bin Arakanlı mülteci yaşıyor. Kutupalong Kampı'ndan sonra oluşturulan küçük kamplardır bunlar. Genellikle devlet bu bölgeye kamp yapmadı. Arakanlı mülteciler boş arazilerde kamp yaptılar." dedi.

"Arakanlı mülteciler çok zor durumda"

Arakanlı mültecilerin ihtiyaç sahibi olduğunu ifade eden Günaydın, Bangladeş'te de iş bulmanın mümkün olmadığını bildirerek, "Bangladeş'te bildiğiniz gibi işsiz oranı çok yüksektir. O yüzden Bangladeş halkı da geçimlerini çok zor sağlıyor. Bangladeş'te içme suyu bulmak sıkıntılıdır. Bu durumda Arakanlı mülteciler de ailelerini bırakıp su bulmak ile uğraşamıyorlar." şeklinde konuştu.

Budist çetelerin barbarca saldırılarında birçok çocuğun yetim kaldığını hatırlatan Günaydın, Avrupa Yetim-Der olarak, hayırseverlerin de desteğiyle ellerinden geldiği kadar kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Son olarak Günaydın, "Arakanlı yetimler çok zor şartlarda yaşıyor. Çocuklara eğitim konusunda yardımcı olunabilir. Böylelikle okul veyahut medreselere çok ihtiyaç var. Avrupa Yetim-Der olarak yardımlarımız devam ediyor. Ramazan ayı dolayısıyla yüzlerce Arakanlıya gıda paketi dağıttık. Binlerce kişiye iftar yemeği veriyoruz. Bu Ramazan Bayramı dolayısıyla da yetim çocuklara bayramlık elbise dağıtımı yapacağız." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Sağlıksuyu köyünün suyu sağlıksız

Sağlıksuyu köyünün suyu sağlıksız

2017-08-22 16:55:26

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Sağlıksuyu köyü sakinlerinin iddialarına göre köyün içme suyu kansere sebep oluyor.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.

Şanlıurfa'daki hayvan pazarlarında hareketlilik

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Şanlıurfalıların kurbanlık almak için hayvan pazarlarına gelmesiyle hareketlilik başladı.
TÜM HABERLER