A A A

Umut Kervanı'ndan binlerce aileye yardım

Eklenme : 2017-06-19 18:14

HABER MRK - ​Merkezi İstanbul’da bulunan Umut Kervanı tarafından Diyarbakır ve Mardin'de binlerce ihtiyaç sahibi aileye Ramazan bayramı öncesi gıda yardımında bulunuldu.

Umut Kervanı'ndan binlerce aileye yardım

Merkezi İstanbul’da bulunan Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı tarafından Ramazan ayı münasebetiyle yardımlarını aralıksız sürdürüyor. Umut Kervanı, yardımlar kapsamında Ramazan Bayramı öncesi Diyarbakır ve Mardin'de binlerce aileye gıda yardımında bulundu.

İstanbul’dan bölgeye gelip buradaki mağdur halkın durumunu yerinde görmek istediklerini belirten Umut Kervanı Vakfı Genel Başkanı Abdulkadir Yeşilmen, bu amaçla bütün bir bölgeyi gezdiklerini belirtti.

Buradaki çalışmalar hakkında bilgi almak istediklerini söyleyen Yeşilmen, “Biz Umut Kervanı Vakfı olarak İstanbul’dan gelip bölgeyi ziyaret etmek istedik. Hem burada çalışan yetkililerimizin çalışmalarını yerinde görmek, hem buradaki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı ya da muhacirlerimizi Suriyeli kardeşlerimizi ihtiyaç sahibi herkesi özellikle kayıtlarımızdaki olanları, bize başvurup da arkadaşlarımızın tespit ettiği böylesi ihtiyaç sahibi ailelerimizi yerinde görüp ona göre ne yapıyoruz ne ediyoruz, bir değerlendirme yapabilmek için bu niyetle vakfın yetkilileri olarak bölgeye geldik.” dedi.

İlk olarak Mardin’in Midyat ilçesine geldiklerini belirten Yeşilmen, “Ondan sonra Dargeçit oradan da Nusaybin’e geçtik. Oranın yıkık dökük halini gördük. Gerçekten içimiz kan ağladı. 12 mahalleden 6 mahallenin, tamamen yerle bir olduğunu gördük. Bu vesile ile mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızı hallerini müşahede ettik. Onlarla konuşup dertleştik. Bir ailenin, bir göz odada mutfağı, yatağı, yiyeceği vardı. Kadın küçük çocuklarıyla birlikte oturmuş. Korkunç bir durumdu. Evet, İstanbul'da da batı illerinde de mağdurlarımız var. Ama bölgedeki mağduriyet bambaşka bir mağduriyettir. İçimiz kan ağladı. İyi ki geldik, dedik. Ondan sonra Şırnak’a gittik, Cizre’ye gittik.”  ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'daki çalışmaları hakkında  bilgi veren Yeşilmen, "Diyarbakır’daki arkadaşlarımız 2 bin 500 aileye, hatta üzerine çıkmışlar, hedefleri daha da yukarıdır. Mağdur ihtiyaç sahibi aileye ulaştılar. Gıda paketi kolisi verdiler. Yine bin 200 ailemizin üzerinde ailemizi de giyim programı kapsamında giydirdik. İstedikleri elbiseyi yerimizden seçiyorlar, giyiyorlar. Bu şekilde hayır faaliyetinde bulunmaya çalışıyoruz. Tabi biz kayıtlara önem veriyoruz. Yani hayırseverlerin bize verdiklerini hakkıyla yerine getirebilmek için özellikle bu noktada gayret gösteriyoruz. Hayırseverler bize bağışta bulundukça bağış çeşidine göre ve ihtiyaç durumuna göre biz de diğer komisyonlarımızla muazzam bir organizasyonla bu hayırseverlerimizin bize emanet ettiklerini hakkıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz." diye belirtti.

Bölgedeki çukur siyaseti nedeniyle mağduriyetlerin katlandığını dile getiren Yeşilmen, “Cizre’de, Şırnak’ta Nusaybin’de bunu gördüm. Bundan dolayı oluşan mağduriyetleri müşahede edince hayırseverlerden özellikle bu tarafa yönelmelerini rica ediyorum. Bizzat benim gibi gelip görsünler, ne demek istediğimi iyi anlarlar.” şeklinde konuştu. (Abdurahman Tetik, Emrah Deniz, Cihat Şayık, Seyfullah Şengül- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

2017-06-28 23:54:13

​Diyarbakır-Viranşehir Karayolu'nda kontrolden çıkan otomobil takla attı, kazada bir kişi yaralandı.

Vali Aksoy'dan veda yemeği

Vali Aksoy'dan veda yemeği

2017-06-28 23:43:20

​Kocaeli Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy veda yemeği verdi.

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

2017-06-28 22:48:28

​Diyarbakır’da TOMA’ya yapılan ses bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER