A A A

"Müslümanların kendi aralarındaki problemlerini çözmesi gerekiyor"

Eklenme : 2017-06-20 15:20

GAZİANTEP - Bazı Arap ülkelerinin Katar'ı baskı altına almaya çalışmasını değerlendiren GAÜN İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Müslümanların kendi aralarındaki problemlerini çözmeleri gerektiğini belirtti.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Çınar, Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) ve HAMAS'ı terör örgütü olarak niteleyip, Katar'ı da bu hareketlere destek veren ülke diye hedef alan Suud rejimi ile bazı Arap ülkelerinin oluşturduğu kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dünyayı terör faaliyetleriyle yönetenlerin, kendi suçlarını Müslümanlara atmaya çalıştığını belirten Çınar, İslam ve terörün asla yan yana getirilmemesi gereken iki kelime olduğunu söyledi.

Çınar, "İslam ve terör asla yan yana getirilmemesi gereken iki kelimedir. İslam'ın anlamı selamet, esenlik, güven ve emniyet demektir. Terör de tam bunun zıttı olan, insanların canları, malları, ırz ve namusu konusunda güvende olmaması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu iki kelime kesinlikle yan yana getirilemez." dedi.

Müslümanların kötü şekilde tanıtılmaya çalışıldığını dile getiren Çınar, şunları söyledi: "Müslümanları itham ediyorlar. Bu, geçmişte de olmuş. Kur'an-ı-Kerim'de münafıklarla ilgili ayetlerde 'Onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın denildiği zaman, biz yeryüzünü ıslah ediyoruz. Barışı ve selameti getiriyoruz, derlerdi.' geçiyor. Bugün de biz aynı durumun söz konusu olduğunu görüyoruz. Maalesef bu da Müslümanların bir türlü birlik ve beraberlik olamamasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki dünyayı terörist faaliyetlerle, terörle yönetmeye kalkışan çevreler bugün sulhun, selametin, emniyetin, güvenin teminatı olan İslam'a ve bu dinin mensupları olan insanlara terörist diyorlar. Terör muamelesi yapıyorlar. Bu son derece yanlıştır."

"Müslümanların kendilerine dönmeleri gerekiyor"

Müslümanların bu durumdan ders çıkarıp, ibret almaları ve birlik olmaları gerektiğini ifade eden Çınar, "En önemlisi kendi dinlerinin, İslam'ın insani değerlerini insanlarla paylaşmaları gerekiyor. Evet, yani muhatabımız Müslüman olmayan çevreler, Müslümanları bunla hitap edenler yanlış yapıyorlar ve kendi suçlarını da Müslümanlara atmaya çalışıyorlar ama maalesef Müslümanların da bu konularda ihmalleri, günahları ve suçları var. Onlar da dinlerini iyi temsil etmiyorlar. Dinlerinin insani ve barışçıl yönünü insanlara gösteremiyorlar. En önemlisi ise onlar da başkalarının paydası olarak maalesef birbirlerini terörist ilan edebiliyorlar. Müslümanların kendilerine dönmeleri ve dinlerini iyi tanıyarak, onun mesajını olduğu gibi insanlara iletmeleri gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Müslümanların kendi aralarındaki problemlerini çözmesi gerekiyor"

Müslümanların öncelikle kendi aralarındaki problemleri çözmeleri gerektiğini belirten Çınar, "Tabi ki insanlar insan olarak bizim hemcinsimiz olmaları itibariyle bizim kardeşlerimizdir. Ama Müslümanların öncelikle kendi dindaşlarıyla oturup, kendi aralarındaki problemleri çözmeleri gerekiyor. Eğer Müslümanların bir kısmı dünyanın en zengin insanlarıyken bir kısım Müslüman da açlıktan ölüyorsa burada bir problem var demektir. İslam dini tam anlaşılmamış demektir. Müslümanların kendi aralarındaki problemlerini çözmesi gerekiyor. Müslüman zenginler eğer fakirlere yardım ederlerse ve ellerini uzatırlarsa yeryüzünde açlık kalır mı? Müslümanlar kendi dinlerini doğru tanıyıp, dinlerinin Hz. Peygamber'in getirdiği gibi yaşanması söz konusu olursa acaba yeryüzünde bu kadar zelil ve hakir olabilirler mi? Dolayısıyla Müslümanların kendilerine dönmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Traktör kazasında yaralanan çocuklar Mardin’e getirildi

Sakarya’daki traktör kazasında yaralanan 5 çocuk, tedavi gördükleri hastaneden taburcu olduktan sonra memleketleri Mardin’e getirildi.

Diyarbakır’da "Kudüs" temalı resim sergisi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde HÜDA PAR Silvan ilçe gençlik kolları tarafından “Kudüs” temalı resim sergisi açıldı.

Diyarbakır'ın konut sağlamlığındaki hali içler acısı

Diyarbakır'da yıkılma tehlikesi bulunan yapıların sayısının son yıllarda artması dikkat çekerken, bu yapıların denetiminde ihmal olduğu belirtiliyor.

Umut Kervanı yetim çocukları bayram öncesi sevindirdi

Umut Kervanı, İstanbul Esenler’de 17 yetimi giydirerek bayram sevinçlerine ortak oldu.

Işık ihlali kazaya neden oldu: 4 yaralı

Batman'da kırmızı ışık ihlali yaptığı belirtilen kamyonetin, minibüsle çarpması sonucu meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı.
TÜM HABERLER