Sırımlı Göleti inşaatında sona doğru

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Van'da inşa edilen Sırımlı Göleti'nde çalışmalar bitiyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet ve Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından, Van'ın Saray ilçesine bağlı Sırımlı Mahallesi'nde bulunan Sırımlı Göleti'nin inşaat çalışmalarının gelecek ay bitirileceği belirtildi.

Kömdere Çayı üzerine inşa edilen gövde kil çekirdekli toprak dolgu tipindeki gölet, temelden 31,5 metre yüksekliğe sahip olacak. Hizmete alınmasıyla tarım arazilerine su temin edecek olan göletle ayrıca civar yerleşim yerleri taşkın zararlarından korunacak.

10 milyon TL'ye mal edilen gölet, gelecek ay içerisinde tamamlanarak içerisinde su tutulmaya başlanacak. Su depolanmasının ardından çiftçilerin hizmetine sunulacak gölet ile 3 bin 770 dekarlık zirai arazi suya kavuşurken, Türkiye ekonomisine yılda bir milyon 200 bin TL katkı sağlanacak.

Türkiye'nin barajlarla, göletlerle ve sulama tesisleriyle donatılmaya devam edildiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Doğu, batı demeden; il, ilçe demeden çalışmaya ve ülkemizi barajlarla, göletlerle ve sulama tesisleriyle donatmaya devam ediyoruz.  Bu çalışmalardan Van ilimiz de nasibini alıyor. Bugüne kadar Van için ne kadar gayret etmiş, ne kadar yatırım yapmışsak bugünden sonra da aynı gayretle çalışmaya devam edeceğiz." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler