“Birlik ve beraberlik içinde ancak küfrün oyunlarını bozabiliriz”

Şanlıurfa’da STK’lar tarafından düzenlenen bayramlaşma programında İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan siyasiler, kanaat önderleri ve STK başkanları, Müslümanların ancak birlik ve beraberlikle küfrün oyunlarını bozabileceğine dikkat çekti.

Şanlıurfa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının Ramazan Bayramı münasebetiyle düzenlediği bayramlaşma programına katılan, siyasiler, kanaat önderleri ve STK başkanları, bayramların önemini ve Müslümanların bu bayramlarda bir araya gelmesinin önemini İLKHA’ya anlattı.

Bayramlarda tüm Müslümanların bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, “Bölgemizde Ortadoğu coğrafyasında Türkiye’de kardeş kavgası bitmesi gerekiyor. Müslümanın uyanması gerekiyor. Emperyalistler özelikle Müslümanlar arasında nifak tohumu saçarak ayrılık meydana getiriyorlar. Kardeşi kardeşe kırdırıyorlar. Kendiler bunlara silah ve mermi satarak zenginleşirken Müslümanlar da güç kaybediyor. Kendi kardeşinin kanını akıtarak güç kaybederken hem varlıkları heba oluyor hem beşeri kaynaklar heba oluyor. Bunu artık durdurulması gerekiyor. Kur’an’ın ve Kur’an ayının Müslümanların uyanmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Çünkü kardeşliğe ihtiyacımız var. Yeter artık hani Kürtçe diyorlar ya ‘êdi bese’ yeter artık kardeşler bir araya gelsin. Sadece Türkiye’ye değil bütün İslam coğrafyasına gelmesi gerekiyor.” dedi.

Bayramların kırgınlıkları sona erdirip barışmaya götüren bir vesile olduğunu ifade eden Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, son yıllarda ruhunu kaybeden bayramlaşmaların Şanlıurfa’da özüne kavuşmaya başladığını özellikle STK’ların bayram vesilesiyle bir araya gelmesinin özlenen bir tablo olduğunu söyledi.

“Bizler onlar gibi olmadıkça onlar bizden razı olmayacaklardır”

Körfez ülkeleri tarafından Katar’a yönelik yapılan muamelenin üzüntü verici olduğu ifade eden Özcan, şöyle devam etti:

“Son zamanlardaki Körfez krizi gerçekten bizi hayal kırıklığına uğrattı. Hiç beklenmeyen bir zamanda beklenmeyen bir tarzda düşmanca hele herkesin itibar ettiği İslam âlimlerini terörist ilan etmesi tam bir faciadır. Halk bunu görüyor, ümmet bunu görüyor. Artık kafalarını kuma gömmekle bir yere varamazlar. Kimseyi de memnun edemezler. Küfür tek millettir. Her zaman bunu okuyoruz, söylüyoruz. Herkes biliyor İslam âlemi de biliyor ama uygulamada bu tam olarak uygulayamıyoruz. Bizler onlar gibi olmadıkça onlar bizden razı olmayacaklardır. Onun için onları memnun etmekle zamanımız harcamamamız lazım. Böyle yaparsak hem dünyamız hem de ahiretimiz gider. Bizler Allah rızasından sonra kendi milletimizi memnun etmeye çalışalım ki Allah bizi muvaffak etsin.”

Müslümanların bayram vesilesiyle bir araya gelmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten kanaat önderlerinden Müslüm Azizoğlu, bu birlik havasının devamlı olması dileğinde bulundu.

Müslümanların bölünmemesi ve parçalanmamasının hem Kur’an’ın hem de Allah Resulü'nün emri olduğunu ifade eden Azizoğlu, Allah’ın rahmet elinin cemaat üzerinde olduğunu söyledi.

“Birlik ve beraberlik içinde ancak küfrün ve şirkin oyunlarını bozabiliriz”

İslam topraklarının büyük bir işgal karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Azizoğlu, “Bizim bu günlerde birlik ve beraberliği daha çok ihtiyacımız var. Bugünlerin bizim için dayanışma günleri olması gerekir. Birlik ve beraberlik içinde ancak küfrün ve şirkin oyunlarını bozabiliriz. Vahdet ve ümmet şuuruyla bir araya gelerek kâfirlerin, Ortadoğu’da ortaya koymak istediği o parçalama, bölme ve yutma oyunlarını bozabiliriz. Bu bayramın Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu

Müslümanların ayrı ayrı bayramlaşmasının değil bir araya gelerek bayramlaşmasının kadim İslam medeniyetinin bir parçası olduğunu ifade eden İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, bayramlarda tüm Müslümanların bir araya gelmesinin umut verici olduğunu belirtti.

Yıllarca tüm İslami camiaların bir araya gelerek bayramlaşmasını hayal ettiklerini dile getiren Kalem-Der yetkililerinden Abdullah Göçmez, bu hayalin gerçekleşmesinin çok büyük bir memnuniyet verdiğini söyledi.

“Bizim bizden başka bir dostumuz yok”

Buna karşın birçok İslam ülkesinde yaşanan acıların da olduğunu hatırlatan Göçmez, “Maalesef Suriye’de Irak’ta, Filistin’de, Mısır’da bu güzelliği buruk yaşıyorlar. En büyük sıkıntı birlik ve beraberlik içerisinde olmamalarıdır. Zaten buradaki bu tablo onun için heyecanlandırıyor. Bizim bizden başka bir dostumuz yok. Kendi sorunlarımızı ancak kendimiz çözebiliriz. Trump’un Ortadoğu ziyaretinde, her bir kralın cebine bir not bırakarak onları tekrar birbirine dövüştürecek bir hale getirmesine artık biz bıktık. İslam âlemi artık kendi aralarına bir araya gelip istişare ederek kendi sorunlarını kendileri çözebilecek bir noktaya mutlaka gelebilmelidir. Yoksa Katar meselesinde olduğu gibi hiç yoktan bir sebeple hiç olmayan bir meseleden çıkıp büyük bir mesele çıkarıp birbirimizi boğazlama durumuna gelebiliyoruz. Bir tarafta kanı akan Müslümanlar, gözyaşı akan Müslümanlar, parası pulu giden maddi sıkıntı yaşayan Müslümanlar, tepesine bomba düşenler maalesef yine Müslümanlar… Cenab-ı Hak, bize feraset versin inşallah.” şeklinde konuştu.

Tüm Müslümanların bayramını kutlayarak sözlerine başlayan ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş, bayramlaşmaya katılan herkese teşekkür etti.

Tüm STK’ların bir araya gelerek bayramlaşmasının çok önemli olduğunu belirten Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan, bu güzel gelişmenin devam etmesini temenni etti. (Osman Gülebak - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler