A A A

Doğubayazıt'ta Şeyh Said'i anma etkinliğine izin verilmedi

Eklenme : 2017-06-29 17:29

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Mustazaflar Cemiyeti tarafından düzenlenmesi planlanan Şeyh Said'i anma ve anlama etkinliğine kaymakamlık tarafından izin verilmedi.

Doğubayazıt'ta Şeyh Said'i anma etkinliğine izin verilmedi

Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından Şeyh Said'i anma etkinliğine izin verilmemesine tepki gösteren Mustazaflar Cemiyeti Doğubayazıt Şubesi, bu kararın halkın gönlünü bir kez daha yaraladığına vurgu yaptı.

Şeyh Said'i anma etkinliğinin yasaklama kararıyla ilgili dernek sekreteri Ramazan Zeren tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"16.06.2017 tarihinde yönetim kurulunca almış olduğumuz karar doğrultusunda Şeyh Said Hazretlerinin 92. şehadet yıldönümü münasebetiyle 01.07.2017 tarihinde Hasan Çoktin Ortaokulu Kutlu Aktaş Spor Salonunda program yapılması üzere 19.06.2017 Pazartesi günü İlçe Kaymakamlığına yazılı müracaatta bulunduk. 22.06.2017 Perşembe günü kaymakamlık makamınca dilekçemiz imzalanmış 'diğer ilçelere sorulsun' baremi belirtilmiştir. Kanaatimizce, yazılan barem dolayısıyla gün içerisinde tarafımıza olumlu veya olumsuz cevap verilmemiştir. 23.06.2017 Cuma günü ilçe kaymakamlığı yazı işleri müdürlüğünce dilekçemizin reddedildiği tarafımıza şifahen bildirilmiştir.

Bölgenin İslami ve saygıdeğer şahsiyetlerinden biri olan Şeyh Said’i anlama ve anlatma amaçlı bu tür etkinliklerin engellenmesi, İstiklal mahkemelerinin hukuksuz bir şekilde Şeyh Said ile beraber onun inancının infazının bir tekerrürüdür. Doğubayazıt Kaymakamlığının etkinliğin yapılmasına izin vermemesi halkımızın gönlünde yeniden yaralar açmış, tarihte yapılan hataların açtığı yaraları tazelemiştir."

Müslüman Kürt halkının Şeyh Said hakkında devletten özür beklediğinin, ancak onu anmanın dahi yasaklandığının belirtildiği açıklamada, bu tür etkinlikleri yapmalarındaki amaçlarının yaşanan haksızlık ve zulümleri gündeme getirmek, hatırlatmak olduğu ifade edildi.

Bu tür yasaklamaların izah edilebilir bir gerekçesi olmadığının altının çizildiği açıklamada, alınan yanlış kararların gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

2017-08-23 07:48:56

​Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Kur’an Nesli Platformu tarafından çocuklara yönelik 15 gün süren namaz eğitimi programının ardından etkinlik düzenlendi.

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-23 07:18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Ordu, Giresun çevreleri ve Trabzon'un batı ilçelerinde kuvvetli yağışın olması bekleniyor.

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

2017-08-23 07:00:00

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER