A A A

Diyarbakır'da "romatoloji" bölümü açıldı

Eklenme : 2017-07-03 18:46

DİYARBAKIR - Romatizmal hastalıkları incelemek amacıyla Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde "romatoloji" bölümü açıldı.

Diyarbakır'da

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan romatoloji bölümü, hasta tedavi faaliyetlerine başladı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar ve Romatoloji Uz. Dr. Lütfi Akyol, bölgede romatizmal hastalıkların fazla olduğunu belirterek, polikliniğin açılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Romatizmal hastalıklar hakkında bilgi veren Akyol, "Romatoloji, iltihaplı hastalar dediğimiz hastaları kapsamaktadır. Bel kalçayı tutuyorsa, el eklemleri diz, el, ayak bileklerini tutuyorsa, iltihap, eklem hastalıkları, ağızda yara çıkıyorsa, vücutta sivilceler oluyorsa, gözde üveit oluyorsa, özellikle ciltte güneşli zamanlarda yanaklı bölgelerde dökülmelerle seyreden eklemlerle yine şişmeler, böbrek bozuklukları, nüfus hastalığı başta olmak üzere bağ, doku hastalıkları, kasları tutan, özellikle çömelip kalkmada güçlük yapan, saç taramada güçlük yapan birçok hastalığa romatoloji diyoruz." dedi.

Bölgede akraba evliliğinin fazla olması nedeniyle bu hastalığa sık rastlandığını ifade eden Uz. Dr. Mehmet Ali Balcı ise "Bölgede akraba evliliği fazla olduğu için ailesel görülen, yatkın ve genetik olan hastalıklar biraz daha fazla. Behçet hastalığı ve ankilozan spondilit de biraz daha ailesel olan hastalıklardır. Diyarbakır'da 4 bin hasta mevcut, bu 10 bini de geçer. Burada çok daha yüksek hasta potansiyeli olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Hastalığın tedavisi hakkında Balcı, "Bizim damar dediğimiz tedaviler var. Bunun yanına ek olarak kortizon tedavilerini uyguluyoruz. Hastaya gerektiği dozda verip kesmek istiyoruz. 1980'li yıllarda damar tedavileri vardı. 2002 yılından beri olan biyolojik tedaviler var. Avrupa'da hangi tedavi uygulanıyorsa biz de burada aynı şekilde uyguluyoruz. İhmal edilirse kamburlaşabilir, ellerinde eğilmeler olur. Romatizma sakat bırakıyor. Kalça diz protezine gidebiliyor. Ellerini kullanamayabiliyor. Bu da yıllar içerisinde oluyor. Hastalık yavaş yavaş ilerleyerek kamburlaşıyor, bunu bile fark etmiyor. Hastalarımızın tuz ve şeker yememesi gerekiyor. Tuz yiyince ödem oluyor, şeker ise yükselebiliyor. Sağlıklı bir insan nasıl besleniyorsa romatizma hastası öyle beslensin." ifadelerini kullandı. (Abdurrahman Tetik, Emrah Deniz - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Meme muayenesi konusunda yaşanılan çekingenlik hayata mal olabilir"

2017-08-18 09:43:19

​Uzmanlar, ileri evre meme kanserinin yeni keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde artık kontrol altına alınabildiğini ve hastaların yaşam süresinin uzatılarak daha kaliteli bir hayat sürmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

2017-08-17 18:53:18

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

TÜM HABERLER

Diyarbakır’da el yapımı patlayıcılar ele geçirildi

Diyarbakır’da yapılan operasyonda el yapımı patlayıcılar ve mühimmat ele geçirildi.

İnternet kullanımı arttı

TÜİK, 2017 Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanımı istatistiklerine göre, İnternet kullanımı 2016’da yüzde 61,2 iken 2017’de yüzde 66,8 oldu.

"Kurban ve hac bir şekilden ibaret değildir"

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Barca, kurban ve hac ibadetlerinin şeklinden çok manasına bakılması gerektiğini belirterek güç yetirenlerin her iki ibadeti de yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini atacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 19 Ağustos Cumartesi günü Diyarbakır’da düzenlenecek olan toplu temel atma merasimi ile 167 milyon lira yatırım bedelli 5 adet tesisin temelini atacak.

Midyat’ta yaz Kur’an kursu yılsonu programı

Mardin'in Midyat ilçesinde 12 Haziran'da başlayan yaz Kur’an kursları yüzlerce çocuğun katılımlarıyla düzenlenen programla sona erdi.
TÜM HABERLER